Koaličná strana SaS v pondelok (23. novembra) predstavila svoj „mongolský“ plán , podľa ktorého by chcela uvoľňovať protipandemické opatrenia. Vznikol v reakcii na spor medzi šéfom SaS Richardom Sulíkom a premiérom Igorom Matovičom.

Pôvodný nápad, aby Sulík pripravil pandemický plán, si Matovič zakrátko rozmyslel.
„Nech sa páči, možno sú nejaké krajiny, možno Mongolsko nebude mať svoj pandemický plán, možno sa dá aj zobchodovať a niečo na tom utŕžiť,“ odkázal koaličnému partnerovi.
Z Mongolska by sa slovenský premiér však nemal vysmievať. Chudobná krajina s pätinovým HDP na hlavu oproti Slovensku zvláda pandémiu s veľmi dobrými výsledkami.
Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) nemá žiadnych mŕtvych na Covid-19 a eviduje len 582 potvrdených prípadov. Za čo tomu vďačí? A ako tamojšia vláda pomáha ekonomike vyrovnať sa s dosahmi koronakrízy?
Ideálne podmienky pre pandémiu
Mongolsko, rozprestierajúce sa na rozsiahlych pastvinách a z veľkej časti tvorené púšťou Gobi, patrí medzi krajiny s najnižšou hustotou populácie na svete (dvaja obyvatelia na kilometer štvorcový oproti 114 na Slovensku). Pre zaujímavosť, počet kusov dobytka, ktorý v Mongolsku chovajú, prevyšuje ľudských obyvateľov v pomere 22 ku jednej.