LONDÝN. Británia chce uzavrieť dohodu o voľnom obchode s Európskou úniou (EÚ).
No ak sa jej to nepodarí, krátkodobé dôsledky obchodu bez dohody zatieni negatívny vplyv pandémie ochorenia COVID-19.
Uviedol to v nedeľu večer britský minister financií Rishi Sunak v televízii BBC v programe Andrewa Marra.
Koronakríza je horšia ako neriadený brexit
Na otázku, aký efekt bude mať po skončení prechodného obdobia 31. decembra 2020 brexit bez dohody o voľnom obchode Sunak povedal, že "je veľmi ťažké byť presný, pokiaľ ide o krátkodobý vplyv".
Dodal, že najväčší krátkodobý vplyv na britskú ekonomiku bude mať v nasledujúcom roku koronavírus.
Záujem o dohodu
Britská vláda si v otázke brexitu stále drží svoju tvrdú líniu. "Naša rokovacia pozícia zostáva rovnaká - prevziať kontrolu nad našimi peniazmi, zákonmi a hranicami," uviedol v piatok (20. 11.) hovorca úradu britskej vlády.
"Chceme dohodu, ktorá uzná Spojené kráľovstvo ako zvrchovaný národ," dodal.
Neústupná politika britského premiéra Borisa Johnsona tak komplikuje rozhovory medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ.
Pre jeho prístup bude možno nakoniec dohoda medzi oboma stranami veľmi oklieštená, prípadne dôjde k vážnemu narušeniu obchodu, čo uškodí obom ekonomikám uprostred pandémie nového koronavírusu.
Vyjednávači EÚ: Johnson by mal byť aktívnejší
Ochorenie COVID-19 priamo zasiahlo do zložitého procesu rokovaní. Minulý týždeň došlo k prerušeniu rozhovorov v Bruseli, keďže jeden z členov európskeho tímu vyjednávačov mal pozitívny test na koronavírus, niekoľko dní po tom, čo bol sám Johnson nútený izolovať sa po kontakte s infikovaným poslancom.
Rokovania budú pokračovať od pondelka na diaľku. Predstavitelia EÚ požadujú, aby sa Johnson viac angažoval, keďže rozhovory už celé mesiace viaznu.
Jeden z európskych diplomatov v tejto súvislosti vyjadril obavy, že rozdiely v názoroch oboch strán sa zmenšujú len "veľmi pomaly" a hrozí, že im vyprší čas, potrebný na ratifikáciu dohody do konca roka.
"Napriek tomu existuje nádej, že rokovania sa dajú rýchlo uzavrieť, ak sa v Londýne prijmú potrebné politické rozhodnutia," dodal diplomat.
Konzervatívci si dajú pozor na oklieštenie slobôd
Johnson však stále tvrdí, že Británia bude "prosperovať" aj bez dohody a napriek zavedeniu ciel a kvót, ktoré v cezhraničnom obchode po celé desaťročia absentovali.

Ak sa aj podarí dohodu zabezpečiť, Johnson ju bude musieť "predať" konzervatívnym poslancom, z ktorých mnohí budú brzdiť akékoľvek oklieštenie slobôd Spojeného kráľovstva v rámci dohody.
V každom prípade, ani komplexná dohoda nezabezpečí Británii také výhody, aké mala počas členstva v EÚ.
Britskí vývozcovia budú musieť zápasiť s hromadou nových colných dokladov a sťažujú sa, že prípravy na tomto "fronte" žalostne zaostávajú.
Obom stranám už pritom zostáva len málo času, čo naznačuje, že nemajú šancu na nič iné, len na "malú dohodu" o obchode, ktorá bude pokrývať iba minimum potrebné na odvrátenie úplného zmrazenia vzájomnej obchodnej výmeny od 1. januára 2021.
Zatiaľ, čo sa obe strany dohadujú o otázkach, ako je rybolov, ktorého prínos ostrovná ekonomika sotva registruje, oveľa dôležitejší sektor britského hospodárstva, služby, kam patria aj financie, bol ponechaný stranou.