BRATISLAVA. Ruská spoločnosť Rosatom má stále záujem o projekt výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.
„Ak slovenskí partneri prijmú rozhodnutie o výstavbe nového zdroja v Jaslovských Bohuniciach, Rosatom je pripravený zvážiť možnosť spolupráce a účasti v realizácii tohto projektu v závislosti od jeho podmienok,“ uviedla pre agentúru SITA Ľubomíra Adlerová, ktorá spoločnosť Rosatom zastupuje na Slovensku.
Rosatom monitoruje viaceré projekty vo svete
V súčasnosti Rosatom nezvažuje možnosť nadobudnutia podielu v Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska. Tá ma na starosti projekt výstavby nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach.
V spoločnosti je aktuálne 49-percentným akcionárom česká energetická skupina ČEZ, zvyšný podiel ovláda štátna akciovka JAVYS.
Ešte pred siedmimi rokmi mal Rosatom eminentný záujem o projekt novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Pre Rusov bol zrejme neprijateľný postoj slovenskej vlády, ktorá nesúhlasila s ich podmienkou garancie výkupnej ceny elektriny z novej atómovej elektrárne.
Rosatom priznal, že monitoruje vývoj viacerých projektov vo svete, vrátane projektov na Slovensku. „Pokiaľ hovoríme o spolupráci na Slovensku, už dlhé roky sa zaoberáme dodávkami jadrového paliva do všetkých jadrových elektrární na Slovensku, spolupracujeme aj v oblasti servisu a údržby jadrových elektrární. Sme otvorení ďalšej spolupráci,“ konštatovala Adlerová.
Plán je na stole už viac ako desať rokov
Budúcnosť projektu výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach je stále otázna. Nové vedenie Ministerstva hospodárstva SR celý projekt analyzuje.
Projekt nového jadrového bohunického zdroja je na stole už viac ako desať rokov. V súčasnosti je však v útlmovom režime, keďže bývalé vedenie ministerstva čakalo na lepšiu situáciu na trhu s veľkoobchodnými cenami elektriny.
Z procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie vyplynulo, že v Bohuniciach by mal vyrásť jeden jadrový rektor generácie III+ s maximálnym čistým inštalovaným elektrickým výkonom do 1 700 megawattov.
Podľa investičného zámeru, ktorý bol posudzovaný v procese EIA, sa pôvodne uvažovalo so začiatkom výstavby novej jadrovej elektrárne v roku 2021.
Do trvalej prevádzky mala byť elektráreň uvedená v roku 2029. Životnosť bola naplánovaná na 60 rokov. Výstavba bohunickej elektrárne si mala vyžiadať podľa odhadov spred piatich rokov od 4 do 6 miliárd eur.