SME
Nedeľa, 29. máj, 2022 | Meniny má Vilma

Klesajú vám tržby? Odborníci radia, ako zachrániť podnikanie

Koronakrízu prežijú len najflexibilnejší.

(Zdroj: Pixabay)

V časoch krízy nezáleží na tom, ako dobrý ste mali biznis plán, ani aké úspechy má firma za sebou. Marec tohto roka priniesol povinné zatvorenie prevádzok, zrušenie hromadných podujatí aj obmedzenie podnikateľských aktivít.

V takomto prostredí nefunguje žiadny podnikateľský zámer, iba krízový manažment.

„Hlavné je nepodľahnúť panike. Obrovské množstvo podnikateľov vo svojom živote ešte nezažilo ekonomickú krízu a neboli tak na aktuálnu situáciu pripravení. Neznamená to však, že musia skrachovať,“ hovorí Ján Svočák, daňový poradca, biznis developer a konateľ spoločnosti Bright Ideas.

„Po kríze vždy prichádza rýchle oživenie a tí, ktorí budú pripravení, budú aj náležite ocenení,“ dodáva Svočák.

Pripraviť sa na lepšie časy však neznamená nečinne čakať. Dôležité je staviť na plán, s ktorým podnikateľ prežije ťažké obdobie a dokonca môže expandovať.

Vytvorte si nový akčný plán

Všetky krátkodobé aj dlhodobé ciele, ktoré ste v podnikaní mali pred pandémiou, odložte na istý čas do trezora. Teraz je nutné spraviť plán na dobu pandémie.

„V rámci účtovnej spoločnosti TaxWise sme si ihneď po zavedení lockdownu sadli na celý deň do kancelárie a vytvorili zoznam viac ako 80 bodov, ktoré mali zlepšiť naše podnikanie. Do dnešného dňa sa nám podarilo implementovať tri štvrtiny týchto bodov,“ hovorí Svočák.

Pre firmu TaxWise to znamenalo, že bola na druhú vlnu oveľa lepšie pripravená a stala sa omnoho stabilnejšou aj v časoch krízy.

„Keď kríza skončí, budeme z toho určite profitovať ešte viac,“ predpovedá Svočák.

Každá firma musí nájsť vlastný spôsob, ako prilákať zákazníkov, získať si ich náklonnosť a vytvoriť zisk aj pri obmedzených možnostiach.

„Je nutné šetriť aktivitami a financiami iba na činnosti, ktoré prinesú reálny preukázateľný profit, respektíve sú pre firmu strategické a posunú ju na iný level. Hlavne v porovnaní s konkurenciou po tom, ako kríza pominie,“ radí partner spoločnosti Pricewise Peter Krišťák.

Udržte kľúčových ľudí

V prípade výpadku príjmov je nevyhnutné okamžite prehodnotiť zníženie výdavkov a minimalizovať straty. Treba tak však urobiť len v oblastiach, ktoré neoslabia podnikanie. Neoplatí sa teda šetriť na pracovníkoch.

„Kľúčom každého biznisu sú ľudia. Aj keď sa môže zdať, že je momentálne na trhu veľa zamestnancov, ľudí, ktorých poznáme, je potrebné udržať a zaplatiť načas,“ radí Svočák.

„V rámci štátneho koronaprogramu Prvá pomoc existujú možnosti, ako čiastočne kompenzovať mzdové náklady. Ak sa náhodou nezmestíte do poklesu tržieb, stále viete pri zatvorení prevádzky získať 80 percent mzdových nákladov,“ radí Svočák.

Na udržanie zamestnanosti majú podnikatelia možnosť požiadať aj o úver so zárukou Slovak Investment Holding. Slúži pre prípady, keď podnikateľ potrebuje pomôcť, či už pre výpadok tržieb, alebo lepší cash flow.

„V tomto smere evidujeme od mája tohto roka, kedy bolo spustené podávanie žiadostí, obrovský záujem,“ hovorí Milan Varga, produktový manažér Tatra banky.

Úver možno využiť na financovanie prevádzkových potrieb alebo obnovovacích investícií. Maximálna výška úveru sú dva milióny eur, splatnosť je dva až šesť rokov a zvýhodnená úroková sadzba od 1,9 percenta p. a.

Práve nízke úrokové sadzby umožňujú podnikateľom prežiť a udržať kľúčových ľudí, bez ktorých by nemohli plnohodnotne pokračovať v podnikaní.

Objavte nové možnosti a technológie

Špecifikom súčasnej ekonomickej krízy je, že sa k nej pridávajú obmedzenia, ktoré podnikateľom výrazne zasahujú do ich biznisu. Ten je preto nutné prispôsobiť situácii.

„Výrazne môžu pomôcť digitálne technológie. Prinesú vyššiu efektivitu práce, komunikáciu so zákazníkmi aj technologický náskok pred konkurenciou,“ radí Svočák.

Takúto stratégiu možno vidieť u úspešných firiem, ktoré dokázali predávať jedlo cez online platformy, či fitnescentier, ktoré začali používať rezervačné nástroje na hodinové vstupy pre šesť ľudí. Mnoho online nástrojov je dokonca bezplatných, prípadne sa dajú využiť výhodné úvery.

„Môže to byť kreditná karta, predschválený úver, štandardné financovanie či úver so zárukou Európskeho Investičného Fondu. V závislosti od potreby daného podnikateľa a konkrétnej fázy, v ktorej sa podnik nachádza, dáva banka podnikateľom možnosť výberu zo širokej palety úverových produktov“, vysvetľuje Varga.

Prehodnoťte reklamu a ceny

Mnoho podnikateľov počas krízy škrtá reklamné aktivity. Nie je to však najvhodnejšia cesta, pretože aj v čase krízy platí, že kto zmizne z očí, zmizne aj z mysle.

„Neodporúčal by som šetriť na reklame. Samozrejme, je potrebné prehodnotiť, či sa konverzie na zákazníkov vplyvom krízy nezmenili, aby ste nevyhadzovali peniaze von oknom,“ radí Svočák.

Treba teda prehodnotiť reklamné kanály a formáty, ale nerušiť ich. Možno len presmerovať.

„Ideálne typy reklamy v tomto období sú cielené, ktoré sa zobrazujú klientom vyhľadávajúcim konkrétnu službu. Tam by nemala byť veľká zmena,“ dodáva Svočák.

„V situáciách, ako je táto, je vhodné vrátiť sa k základu. To znamená byť ľudský, vážiť si jeden druhého a vážiť si každý cent, ktorý zarobíme. V ťažkých chvíľach funguje práve ľudskosť, vzájomný rešpekt a hlavne úprimný dôraz na nefalšovanú spokojnosť klienta, ktoré sa z biznisu v časoch hojnosti ľahko vytratia,“ hovorí Krišťák. Je to často tá najlepšia reklama.

Lákadlom môže byť aj zníženie ceny. Treba skúsiť, či je možné znížiť ceny na vstupe, respektíve zmeniť dodávateľa bez toho, aby sa znížila kvalita. Rovnako je čas na prehodnotenie celkovej cenovej politiky a vypočítania ceny či zliav.

„Najprv sa uistite, že zľavy sú naozaj nevyhnutné. Potom sa snažte klientovi dať službu a hodnotu naviac, ktorá vás interne stojí menej nákladov ako marža, o ktorú zľavou prídete. Keď sa to nepodarí, až vtedy použite zľavu," radí Krišťák.

„Pre zľavy je nutné mať transparentný systém, čo musí klient nakúpiť. Koľko, ako často aj ako rýchlo, aby si zľavu zaslúžil. Tiež je možné vymeniť ju za protislužbu, napríklad referenciu, príspevok na sociálnych sieťach a podobne," dodáva.

Odhaľte skryté rezervy

Pri poklese počtu zákazníkov, a tým aj objemu práce sa vytvára príležitosť upratať si firemné financie. Premyslieť, čo môžete v podnikaní vylepšiť, automatizovať alebo získať výhodnejšie.

Mnoho podnikateľov napríklad nerieši priestory. Ak ste v prenájme dlhý čas, je možné, že sa trh nehnuteľností zmenil a cena už nezodpovedá trhovým podmienkam.

„Je možné, že nepotrebujete také veľké priestory ako pred piatimi rokmi, prípadne sa môžete presťahovať do menej frekventovanej, a teda lacnejšej lokality,“ hovorí o možnosti úspory Svočák.

Ak vás finančne vyčerpávajú splátky úverov, požiadajte banku o odklad. Pre podnikateľov je stále možnosť využiť odklad splátok maximálne na deväť mesiacov podľa zákona Lex Korona.

„Na problémy, ktoré môžu vzniknúť pri platobnej neschopnosti, je v banke špeciálne oddelenie, ktoré si individuálne s klientom dohodne taký program a taký splátkový kalendár daného záväzku, aby znížilo záťaž s ohľadom na to, aké obdobie podnikateľ prežíva,“ radí Varga.

Rovnako je na mieste obmedzenie výdavkov, ktoré nepotrebujete. Je čas prehodnotiť dodávateľov služieb, paušálov na mobiloch, prípadne mesačný poplatok za vedenie živnostenského účtu, ktorý môžete mať aj zdarma.

Napríklad v Tatra banke máte vedenie Živnostenského účtu s balíkom služieb bez poplatku. Prvých 12 mesiacov bez akýchkoľvek podmienok a potom stačí dosiahnuť bezhotovostný kreditný obrat aspoň 500 eur mesačne. Navyše vďaka Živnostenskému účtu máte možnosť získať predschválený úver na financovanie svojho podnikania.

Ide o maličkosti, no práve tie umožňujú šetriť firemné financie aj využiť rýchle úverové zdroje na rozvoj firmy. Práve maličkosti sú v čase krízy tým, čo môže výrazne zvýšiť konkurenčný náskok firmy a pomôcť ustáť nelichotivú situáciu.

Tento článok vám prináša Tatra banka.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (29. 5. 2022)
USD 1.072
AUD 1.500
CZK 24.700
JPY 136.050
CAD 1.366
GBP 0.849
HUF 392.830
PLN 4.586
CHF 1.026
SEK 10.529

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách
 2. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 3. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 4. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 5. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 6. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 7. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 8. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 1. Herec Karel Zima: Táto kamera do auta vám vydrží roky: MIO!
 2. Poškriabali vám auto, keď ste niekde parkovali?
 3. Ako si vyberať pohodlnú obuv nielen do práce? Toto sú naše tipy!
 4. Agresívne brzdenie alebo poistný podvod? Mal palubnú kameru!
 5. Darček na Deň detí? Repasovaný telefón môže byť skvelou voľbou
 6. Zdravé zateplenie za jeden deň: čo neviete o fúkanej izolácii
 7. Wüstenrot minulý rok úspešne naštartoval nový obchodný model
 8. Dve zľavy na jedného: Toto predĺženie v PLANEO je vaša šanca!
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 15 048
 2. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete? 7 559
 3. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 6 552
 4. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov? 5 678
 5. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom! 2 016
 6. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách 1 885
 7. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná! 1 323
 8. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie 1 305

Blogy SME

 1. Jiří Ščobák: Odporúča sa zobrať dnes hypotéku? Ako myslia a čo robia banky na Slovensku?
 2. Jana Melišová: Ako ovplyvňujú sankcie voči Rusku svetový obchod? Sú obavy z rastu cien reálne?
 3. Jiří Ščobák: Rozhovor: Ako mám budovať finančnú rezervu a žiť lepší život?
 4. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 5. Jiří Ščobák: Ako získať peniaze na rozbeh startupu? Odborníci radia
 6. INEKO: Vďaka biosimilárnym liekom Slovensko ušetrí 32 miliónov eur ročne
 7. Tomáš Tenczer: Prečo šéfovia neznášajú home office
 8. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 1. Ján Valchár: Bitka pri Cušime, Admirál Kuznecov alebo dve frašky ruskej flotily 12 059
 2. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť III) 9 765
 3. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 4 371
 4. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa 4 216
 5. Jana Melišová: Oplatí sa žiť na dlh? 2 828
 6. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 2 708
 7. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Kam až zájdu návrhy na obmedzovanie prístupu k interrupciám? 2 620
 8. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 2 187
 1. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 2. Jiří Ščobák: Mentální cvičení: Určení rizikových bodů a možných tras ruského postupu na Ukrajině
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925
 4. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 6. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 7. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 8. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Celkovo štát v tomto roku prispeje na dôchodky o takmer 2,3 miliardy eur viac než vlani.


TASR 22 h
Diaľničný mýtny systém zastrešuje firma, ktorú vlastnila skupina J&T

CzechToll predložil najnižšiu cenovú ponuku.


SITA 23 h
Hraničnú preberaciu stanicu prepojovacieho plynovodu Poľsko – Slovensko nad obcou Výrava si prezrel predseda vlády Eduard Heger.

Heger: Posilní energetickú bezpečnosť.


27. máj
Čerpacia stanica Mol v maďarskej Rajke

Boli sme sa pozrieť v Maďarsku, kde zaviedli dve ceny a kontroly značiek na autách.


27. máj

Blogy SME

 1. Jiří Ščobák: Odporúča sa zobrať dnes hypotéku? Ako myslia a čo robia banky na Slovensku?
 2. Jana Melišová: Ako ovplyvňujú sankcie voči Rusku svetový obchod? Sú obavy z rastu cien reálne?
 3. Jiří Ščobák: Rozhovor: Ako mám budovať finančnú rezervu a žiť lepší život?
 4. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 5. Jiří Ščobák: Ako získať peniaze na rozbeh startupu? Odborníci radia
 6. INEKO: Vďaka biosimilárnym liekom Slovensko ušetrí 32 miliónov eur ročne
 7. Tomáš Tenczer: Prečo šéfovia neznášajú home office
 8. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 1. Ján Valchár: Bitka pri Cušime, Admirál Kuznecov alebo dve frašky ruskej flotily 12 059
 2. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť III) 9 765
 3. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 4 371
 4. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa 4 216
 5. Jana Melišová: Oplatí sa žiť na dlh? 2 828
 6. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 2 708
 7. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Kam až zájdu návrhy na obmedzovanie prístupu k interrupciám? 2 620
 8. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 2 187
 1. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 2. Jiří Ščobák: Mentální cvičení: Určení rizikových bodů a možných tras ruského postupu na Ukrajině
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925
 4. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 6. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 7. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 8. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
SkryťZatvoriť reklamu