Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky
NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Ako sa okolo Bödöra motali milióny pre agrosektor

Živnostník mal k štátnym peniazom širší vzťah ako len cez kauzu Dobytkár.

Norbert BödörNorbert Bödör (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

Norberta Bödöra zadržala NAKA na začiatku júla v kauze Dobytkár. V rovnakom prípade zadržala NAKA predtým aj finančníka Martina Kvietika, ktorý je obvinený za prijímanie úplatku pri agrodotáciách. Ako aktuálne zistila Nadácia, ľudia blízki Bödörovi aj Kvietikovi pôsobili v rovnakej firme.

Iné agrodotácie, ktoré chcel preveriť dokonca Úrad vlády, vedú zas k Bödörovi blízkej stavebnej firme Inpek.

Agrodotácie získala vo februári 2015 bratislavská firma, ktorá od rovnakého mesiaca začala státisíce eur posielať stavebnej firme Inpek. Majitelia Inpeku mali donedávna spoločnú firmu s Bödörom.

Skryť Vypnúť reklamu

Zaujímavé sú tieto zistenia v kontexte, že Bödör je v kauze Dobytkár podozrivý z prania špinavých peňazí a kauza opisuje možné ovplyvňovanie prideľovania agrodotácií. Tie nemuseli vždy smerovať na reálne poľnohospodárske projekty, respektíve boli štátne príspevky vysoko nadhodnotené.

K zisteniam sa Nadácia dostala aj vďaka informáciám z takzvanej Kočnerovej knižnice, ktorá funguje pri Medzinárodnom centre investigatívnych novinárov OCCRP.

Stretli sa v jednej firme

Keď v apríli tohto roka NAKA zadržala finančníka Martina Kvietika, väčšina netušila, aká spŕška zatýkaní bude nasledovať. A že povedie až k odhaleniu obrej mocenskej chobotnice Norberta Bödöra. Ten bol dovtedy verejnosti známy najmä ako syn majiteľa bezpečnostnej firmy Bonul. Firmy nadštandardne úspešnej vo verejných súťažiach. O agrodotáciách pre firmy Bödöra mladšieho sa už dovtedy niečo popísalo. No až spojenie Kvietika a Bödöra akciou Dobytkár odhalilo skutočný vplyv nitrianskeho živnostníka v agrosektore.

Skryť Vypnúť reklamu

Kvietik je už niekoľko mesiacov väzobne stíhaný za prijímanie úplatku pri prideľovaní agrodotácií. Spomína sa suma 10 miliónov eur. Bödöra v rovnakej kauze stíhajú za pranie špinavých peňazí. No ako zistila Nadácia, obaja mali svojich ľudí aj v jednej firme.

Išlo o firmu Royal Management Services a.s., ktorú posledné roky riadia a vlastnia ľudia blízki rodine finančníka Kvietika. Väčšinu akcií Royal Management Services vlastní Miloš Juríček, ktorý manažuje aj ďalšiu firmu Karpatská lesnícka spoločnosť, v ktorej boli dvaja členovia rodiny Kvietikovcov viditeľní do roku 2016 a Juríček pôsobil aj priamo v rodinnej firme Kvietikovcov Forestial.

Desať percent akcií Royal Management Services ale minimálne od roku 2017 vlastnila Lucia Špaňová. Tá je opakovane prepojená na podnikanie Bödörovcov. Pred pár rokmi odišla z firmy Vel Security, kde rok figurovala v dozornej rade. Firmu zakladala a predtým viedla sestra Norberta Bödöra Miriam Gombíková. Ďalšie firmy Špaňovej sídlia v nitrianskej budove, ktorú vlastní Bonul.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako nedávno zistila Nadácia, Špaňová tiež oficiálne riadi nedávno vzniknutú firmu FBAP Consulting, za ktorou je ale v skutočnosti Norbertova sestra Miriam.

Firmu poslali do likvidácie

Royal Management Services už od leta tohto roka nefunguje. Smerovala do likvidácie. Už minulý rok bola de facto neaktívna, no na účtoch mala ešte v tomto roku 170-tisíc eur.

Najväčšiu slávu a obraty firma zažila v rokoch 2014 až 2016. Väčšinu zdrojov pre podnikanie získala cez finančné výpomoci. Predstaviť si pod tým možno financie od spriaznenej osoby, napríklad blízkej firmy alebo osoby blízkej akcionárom.

Len pre zaujímavosť, firmu Royal Management Services zapisoval do takzvaného protischránkového registra advokát Ján Gajan, ktorý už bol ku kauze Dobytkár vypovedať. Zapisoval aj firmu Forestial.

Skryť Vypnúť reklamu

Platby od firmy s agrodotáciami

Firma Inpek, ktorej majitelia roky podnikali s Bödörom, bola posledné roky nadmieru úspešná pri veľkých štátnych stavebných zákazkách. No popri tom stíhala aj dodávky pre nenápadné firmy, ktoré ale zas boli úspešné v štátnych agrodotáciách. No za neštandardných podmienok.

To platí aj pre spoluprácu s bratislavskou firmou Statok. Jej biznis s Inpekom sa začal vo februári 2015 a do konca roka skoro každý mesiac posielal Statok Inpeku okolo stotisíc eur. Celkovo išlo o 1,2 milióna eur.

Zhodou okolností práve vo februári 2015 schválila štátna Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) firme Statok 600-tisícový nenávratný príspevok. Na modernizáciu skladov ovocia a nákup poľnohospodárskej techniky.

Miesto realizácie projektu bolo pritom v projekte najskôr uvedené v okolí Topoľčian, ďalej v obci Štvrtok pri Trenčíne. A ako kontaktná adresa bol uvedený mail osoby, ktorá s firmou Statok nič nemala. No zato rovnaký mail figuruje aj na zmluve s ďalšou firmou, ktorá tiež získala príspevok od PPA.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Makó mal u daniarov a v hazarde vlastnú chobotnicu Čítajte 

Konateľ Statku Jindřich Gazda to pripisuje chybám na strane agentúry. Čo sa týka biznisu s Inpekom a zhodou termínov získania agrodotácie, Gazda to vysvetlil tým, že ,,spoločnosť Inpek sa zúčastnila verejného obstarávania v projekte našej spoločnosti. O prepojeniach pána Bödöra na Inpek nemáme žiadne vedomosti“.

Gazda tiež dodal, že Norberta Bödöra nepozná ani on, ani jeho manželka, ktorá Statok spoluvlastní. ,,Nikdy sme sa nestretli, ani sme nemali a ani nemáme spolu žiadny obchodný a ani iný vzťah. Nedošlo k žiadnemu spoločenskému, geografickému či odborovému prekrytiu našich aktivít s aktivitami menovaného pána.“

Na spoluprácu sme sa pýtali aj Inpeku, no nereagoval.

Kontrola z Úradu vlády

Firma Statok bola so žiadosťou na štátnu agentúru úspešná aj o rok, keď v marci 2016, týždeň po parlamentných voľbách, z ktorých vzišla trojkoalícia s najsilnejšou stranou Smer-SD, získala takmer milión eur.

Skryť Vypnúť reklamu

Tentoraz na suchý sklad potravín. Išlo pritom o maximálnu výšku príspevku, ktorý mohla štátna agentúra v tomto programe za daných podmienok prideliť.

Pre úplnosť treba dodať, že Statok nerozbehol od získania agrodotácií až do vlaňajška bežné podnikanie. Podľa informácií Finstat.sk ide o bonitnú firmu

s majetkom niekoľko miliónov eur. Ale doteraz má firma zameraná na pestovanie z vlastnej činnosti len symbolické tržby a zamestnáva troch zamestnanca.

Či bolo všetko v poriadku pri poskytnutí oboch agrodotácií, chcel vlani preveriť dokonca Úrad vlády. V rámci svojej celoročnej kontrolnej činnosti uviedol aj kontrolu postupu štátnej agentúry pri poskytnutí dvoch príspevkov firme Statok, ale aj firme Gazdovstvo, ktorú ovládajú rovnakí majitelia. A zhodou okolností aj žiadosti o agrodotácie podávali obe firmy v podobnom čase.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa Jindřich Gazdu ich z Úradu vlády nikto nekontaktoval. Projekt preverovala však samotná agentúra. Podľa Gazdu zistila len malé administratívne chyby, na základe ktorých bol aj krátený príspevok firme. O koľko, neupresnil.

No zároveň sa koncom vlaňajšieho roka ,,na základe žiadosti o významnejšiu zmenu projektu" upravil projekt ich suchého skladu potravín, na ktorý dostali od štátnej agentúry takmer milión eur.

Dodatok s firmou podpísal predošlý šéf agentúry Juraj Kožuch, ktorý je v súčasnosti tiež väzobne stíhaný v kauze Dobytkár spolu s Kvietikom a Bödörom.

Súvisiaci článok Kováčika už pre kauzu Bašternák neriešia. Dokonca chýba výpoveď Čítajte 

Podľa dodatku sa napríklad medzi oprávnené aktivity, ktoré je možné v projekte preplatiť, pridali veci ako technické, technologické alebo vnútorné vybavenie parkoviska, autobusovej zastávky či čistiarne odpadových vôd. Ale aj spevnenie plôch na odlišných parcelách, ako leží samotný sklad.

Skryť Vypnúť reklamu

Na otázku, prečo Statok o tieto zmeny žiadal a čo má napríklad autobusová zastávka so skladom potravín, Gazda uviedol, že ,,naša spoločnosť zaslala žiadosť o zmenu z dôvodu nutnosti aktualizácie zmluvných podmienok, na skutkový stav. Dodatok samotný a jeho formuláciu pripravovala agentúra a našej spoločnosti ho predložila v tomto znení“, pričom dodal, že považuje za chybu zamestnanca agentúry zrejme zamenenie textu dodatku s iným projektom.

Zvláštne je, že slová konateľa Statku nesedia s aktuálnym stanoviskom agentúry pre Nadáciu, podľa ktorého pri žiadnej z kontrol firiem Statok či Gazdovstvo agentúra porušenia nezistila.

Nápravu v agentúre odignorovali

No ešte zaujímavejšie sú závery kontroly Úradom vlády. Ten sa na pridelenie agrodotácií firmám Statok a Gazdovstvo pozrel na základe anonymného podnetu, ktorý mu prišiel ešte v roku 2018. Podozrenia sa vlaňajšou kontrolou nepotvrdili.

Skryť Vypnúť reklamu

Avšak Úrad vlády začiatkom tohto roku, teda už v čase blížiacich sa parlamentných volieb, vykonal kontrolu samotného procesu prideľovania agrodotácií obom firmám štátnou agentúrou opäť.

Tentoraz už so zisteniami nedostatkov a zaviazal PPA, aby prijala opatrenia na odstránenie dier pri prideľovaní a označila zamestnancov, ktorí boli za to zodpovední.

Na konci leta však Úrad vlády skonštatoval, že štátnou agentúrou tieto povinnosti ,,neboli splnené".

Expremiér Fico v týchto dňoch priznal, že do centrály jeho strany osobne prišiel aj Norbert Bödör, kvôli spolupráci strany s Bonulom.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie z ekonomiky

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 7. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 9. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 10. Tipni si na Petru Vlhovú a získaj 10 eur
 1. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 3. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 4. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 5. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 6. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 7. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 8. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 9. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 10. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 1. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 16 288
 2. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 571
 3. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 503
 4. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 067
 5. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 6 800
 6. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 6 704
 7. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 437
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 275
 9. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 156
 10. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 5 904
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Bödörovci

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Nadácia Zastavme korupciu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Cynická obluda

Paradox géniov

Je možné, že elementárna gramatika slovenského jazyka je fakt tá najkomplikovanejšia vec vo vesmíre?

Testovanie sa začne už v pondelok. Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení?

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.

Igor Matovič.
Komentár Zuzany Kepplovej

Hluchá linka, nefunkčná appka

Keď štát rieši násilie v rodinách.

Zuzana Kepplová.

Neprehliadnite tiež

Ilustračná snímka Bratislavy.
Turisti v ochranných rúškach sa fotografujú pri vodopádoch Studeného potoka vo Vysokých Tatrách.
Vizualizácia projektu Bytový dom Hradská.
NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Milióny na IT z čias Žigu sú ukážkovým plytvaním, na ťahu je NAKA

Bezpečnostný systém na hospodárstve bol predražený, tvrdí NKÚ.

Peter Žiga pred novinármi.