BRUSEL. Plán obnovy a odolnosti v hodnote 750 miliárd eur, na ktorom sa šéfovia vlád a štátov EÚ dohodli v júli tohto roku, bude spustený aj napriek blokáde zo strany Poľska a Maďarska. Uviedol to predseda Európskeho parlamentu David Sassoli v rozhovore pre taliansku televíznu stanicu Sky Tg24, z ktorého citujú viaceré európske médiá.

Cieľom ozdravného plánu je pomôcť krajinám EÚ postaviť sa na nohy po koronakríze a zároveň využiť tento finančný stimul na modernizáciu ekonomiky a spoločnosti v dobe digitálnej tranzície a klimatickej krízy. Plán obnovy je však úzko spätý s viacročným finančným rámcom EÚ, lebo sedemročný rozpočet je vnímaný ako silná záruka pre pôžičky, o ktoré sa chce Únia uchádzať na svetových finančných trhoch.
"Nemôžeme cúvnuť," povedal Sassoli a zdôraznil, že dohoda o fonde na oživenie ekonomiky postihnutej pandémiou ochorenia COVID-19 bude zachovaná aj napriek odporu zo strany Varšavy a Budapešti.
Poľsko a Maďarsko zablokovali schválenie sedemročného rozpočtu EÚ na roky 2021-2027 vo výške 1,1 bilióna eur pre nový právny mechanizmus, ktorý podmieňuje čerpanie eurofondov s dodržiavaním zásad právneho štátu.
Sassoli spresnil, že ak sa koncom týždňa na nadchádzajúcom samite EÚ (10. - 11. decembra) nepodarí lídrom dosiahnuť konsenzus v tomto spore, Únia bude pokračovať v hľadaní riešení, ako spustiť ozdravný fond aj bez ich účasti.
Podobné vyhlásenie mala minulý týždeň aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, ktorá v rozhovore pre belgickú televíznu stanicu RTBF uviedla, že eurokomisia pracuje na riešeniach, ako by mohol záchranný fond fungovať aj napriek maďarskému a poľskému vetu.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?