SME
Piatok, 30. september, 2022 | Meniny má Jarolím

Zistili sme, kto je najväčší v slovenskom biznise

Spoločnosti poskytli rozsiahle informácie, výsledkom je veľký prehľad o slovenskom podnikaní.

(Zdroj: AdobeStock)

Viac ako 500 oslovených firiem a inštitúcií vyplnilo dotazníky pre ročenku Najväčší v biznise, ktorá bude vložená do denníka Sme v utorok 15. decembra.

V tomto článku sa dočítate aj o tom, ktoré najväčšie nákupné centrum na Slovensku má rozlohu väčšiu ako 15 futbalových ihrísk, ktorý z veľkých hotelov v Bratislave už neplánuje otvoriť svoje brány, či ako Lidl dobieha Tesco.

Z rozhovorov s odborníkmi sa podarilo zistiť, koľko si priemerne berú headhunteri za nájdenie nového šéfa, ale aj ako sa v rebríčkoch posunie ČSOB banka po spojení s OTP bankou.

V rebríčkoch je hodnotených 50 rôznych kategórií. Vznikli v spolupráci s anglickými novinami The Slovak Spectator a spoločnosťou Finstat. Kľúčovým parametrom pri zostavovaní poradia boli najmä tržby. Vo viacerých kategóriách to boli kombinácie rôznych kritérií (napr. obrat, počet zamestnancov a pod.), pri finančnom sektore je to hodnota aktív.

V tomto článku sú zverejnené všetky najvyššie umiestnené spoločnosti. Komplexnejšie výsledky s podrobnými informáciami o najväčších firmách sú dostupné v ročenke Najväčší v biznise.

Nový pilier ekonomiky

Na Slovensku sa za posledné roky rozvinul nový sektor centier zdieľaných služieb (BSC), ktorý zamestnáva desaťtisíce vysokokvalifikovaných ľudí.

Podľa BSC fóra tieto spoločnosti za minulý rok odviedli do štátneho rozpočtu na zamestnaneckých daniach a odvodoch viac ako 500 miliónov eur. Najväčšou z nich je americký IBM s približne 5 000 zamestnancami. Ďalšími významnými značkami sú AT&T, Dell, Deutsche Telekom, Henkel, Johnson Controls a Siemens.

O týchto firmách často pretrváva predstava, že slúžia len ako call centrá. To však platilo o nich iba pri ich začiatkoch v 90-tych rokoch. Dnes už riešia omnoho sofistikovanejšie zadania z oblasti IT, marketingu, ľudských zdrojov, plánovania či účtovníctva.

Ľudia zo slovenského Accenture sa napríklad podieľali na vývoji biometrickej technológie. Tá pomáha riešiť problém s ľuďmi, ktorí nemajú osobné doklady. Odhadom je to až šestina svetovej populácie. Centrá riešia zadania týkajúce sa účtovníctva, ľudských zdrojov či sociálnych sietí.

Financie a poradenstvo

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pohľad na skládky. Modrá stará patriaca štátu, červená nová, patriaca spoločnosti ESI. Kvapka vody je na mieste čistiarne odpadových vôd.

Správkyňa konkurznej podstaty priradila skládku odpadu mestu.


5 h
Ilustračná fotografia.

Miera inflácie sa zrýchlila z 9,1 na 10 percent.


TASR 45m

Majú šesť požiadaviek, od vlády čakajú odpovede.


SITA 58m
O držiteľoch Ceny mesta Humenné rozhodli poslanci v tajnej voľbe.

Hlavní kontrolóri nie sú nezávislí, špekulantom nahrávajú aj legislatívne diery.


a 1 ďalší 1 h
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ruskí regrúti v náborovom centre v Batajsku v Rostovskej oblasti.

Analytik opisuje, aká bude zima na bojisku a čo zmenia pseudoreferendá.


17 h
Volebné preferencie: Podľa posledného prieskumu by sa primátorom Trnavy stal Peter Bročka.

V Trenčíne a Trnave sa v komunálnych voľbách 2022 pokúsia obhájiť primátorskú stoličku Richard Rybníček a Peter Bročka.


21m
Kráľ Karol III.

Reformy niekedy nestačia.


a 2 ďalší 28. sep
Kráter na mieste útoku.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 12 h
SkryťZatvoriť reklamu