SME

Ako sa nakupovali testy? Štát sa nesprával ako dobrý hospodár

Celoplošné testovanie mohlo byť lacnejšie.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

Na ministerstve hospodárstva od dnes zasadá komisia, ktorá má nakúpiť ďalšie milióny testov. Nadáciu Zastavme korupciu prizval minister hospodárstva Richard Sulík ako pozorovateľa. Pri nákupe by sa podľa nadácie mal vyhnúť chybám, ktoré vláda urobila, keď obstarávala 13 miliónov antigénových testov za viac než 50 miliónov eur.

Nákup antigénových testov sa stal predmetom viacerých podozrení aj politických bojov. Najmä preto, že hlavným dodávateľom sa stala spoločnosť Eurolab Lambda, ktorá mala dlh voči štátu.

SkryťVypnúť reklamu

Opozícia tiež poukazovala na personálne prepojenie, konateľ firmy totiž prevádzkuje aj súkromnú školu v Trnave, ktorú navštevujú deti premiéra Igora Matoviča.

Minulý týždeň Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR), ktorá obchod manažovala, umožnila Nadácii Zastavme korupciu ako v poradí druhej organizácii nahliadnuť do dokumentácie.

Hoci sa rezervy snažili urobiť viac, než len splniť zadanie od vlády a ministerstva zdravotníctva, štát sa podľa nadácie nesprával ako najlepší hospodár. Nadácia podklady, ktoré sprístupnila SŠHR, konzultovala aj s expertom na verejné obstarávanie a vedcom.

Pol pracovného dňa na prihlásenie

Hmotné rezervy nakupovali testy narýchlo. Vzhľadom na časovú tieseň ich obstarávali cez priame rokovacie konanie. Táto metóda umožňuje osloviť priamo jednu firmu a uzavrieť s ňou zmluvu. Rezervy však postupovali nadštandardne. Pokúsili sa osloviť viac možných uchádzačov. Spôsob, akým sa to udialo podľa Miroslava Cáka z právnej kancelárie AGM vyvoláva pochybnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Rezervy totiž dali firmám na predloženie ponúk menej ako jeden pracovný deň. Ministerstvo zdravotníctva ich nákupom testov poverilo piatok 9. októbra, pričom testy mali byť na Slovensku najneskôr do troch týždňov, keď prebiehalo plošné testovanie.

SŠHR v piatok o 17. hodine oslovila predchádzajúcich dodávateľov a zverejnila výzvu na webe. Na prípravu ponúk mali firmy víkend, pričom si mali zohnať a preložiť aj vyjadrenie výrobcov testov, ktorí boli zo zahraničia. Na ponuky sa čakalo len do pondelka dopoludnia.

„Nie je možné očakávať, že firmy budú schopné získať všetky požadované podklady do ponuky v priebehu víkendu. Verím, že keby lehota na ponuku pripadla čo i len na dva celé pracovné dni, počet ponúk by bol vyšší,“ komentoval Cák. Časový priestor na to bol, zmluvu s víťazom rezervy uzavreli až v piatok 16. októbra.

SkryťVypnúť reklamu

Spoločnosť Eurolab Lambda pritom mala podľa SŠHR vedieť preukázať už v pondelok, aká je skladová kapacita kórejského výrobcu a že vie dodať 10 miliónov testov. V kombinácii s tým, že má známych vo vláde, ktorí mohli vedieť o plánovanom plošnom testovaní, je na mieste otázka, či nemohla byť vo výhode a mať informácie vopred.

Nakúpiť sa dalo aj lacnejšie

Ponuku predložilo celkovo 15 firiem. Úspešné boli nakoniec tri. Najväčšiu časť – 10 miliónov testov štátu dodal Eurolab Lambda, kus za 3,95 eura. Zvyšné tri milióny nakúpili za 3,90 a 4,45 eura.

Do súťaže sa však hlásili aj firmy s lepšími ponukami. Medzi nimi napríklad spoločnosť JEMO Trading. Tá bola podľa ponuky, ktorú predložila, schopná dodať do troch týždňov minimálne tri milióny testov po 2,96 eura za kus. Ponuku už rezervy nevzali do úvahy, firma ju podľa vyjadrenia pracovníčok SŠHR poslala po termíne. E-mail prišiel o 12.09 hod., rezervy akceptovali ponuky, ktoré prišli do 12.00. V dokumentácii sa však uvádza, že JEMO trading ponuku neposlali vôbec.

SkryťVypnúť reklamu

Lepšie ponuky odstúpili

Testy lacnejšie ponúkali aj ďalšie dve firmy – Slovcare a Biovendor. A to za 3,15 a 3,19 eura. Pôvodne v obstarávaní aj obstáli. Každá mala dodať po tri milióny testov. Obe firmy však napokon deklarovali, že sú schopné zabezpečiť len 500-tisíc kusov. Rezervy ich tak vylúčili úplne. A chýbajúci objem zabezpečili od Eurolabu Lambda. Ak by od spomínaných spoločností zobrali aspoň deklarovaný milión testov, mohli ušetriť.

Postup firiem podľa spolupracujúceho právnika nie je štandardný. „Podľa metodických dokumentov Protimonopolného úradu by následné odstúpenie od už raz predloženej ponuky mohlo indikovať kartelovú dohodu,“ konštatuje Cák.

Problematická špecifikácia

Nejasnosti sú aj ohľadom špecifikácie testov. Minimálne požiadavky na testy stanovilo ministerstvo zdravotníctva v zadaní. Od výrobcov sa požadovalo, aby testy dosahovali senzitivitu aspoň 93 percent a špecificitu aspoň 99 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Komisia, ktorá vyhodnocovala obstarávanie, kontrolovala plnenie podmienky podľa príbalového letáka testov. Boli v nej aj odborníci ministerstva zdravotníctva a Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. Testy Panbio od spoločnosti Abbott však majú senzitivitu len 91,4 percenta. Firma s nimi napriek tomu uspela. Ministerstvo zdravotníctva na naše otázky nereagovalo. Za ŠÚKL reagovala hovorkyňa: „Vo všetkých prípadoch boli parametre posudzované v súlade s dodanou dokumentáciou ku konkrétnej šarži.“

Spomínané hodnoty špecificity a senzitivity navyše testy dosahujú len v prípade symptomatických pacientov. Uvádza sa to v príbalovom letáku. Toto sa však v špecifikácii predmetu zákazky nespomína.

Na Slovensku sa testy použili plošne na celé obyvateľstvo. Teda aj na bezpríznakových pacientov. Leták tiež uvádza, že pozitívne výsledky AG testov by sa mali preveriť PCR testami, čo Slovensko nerobilo.

SkryťVypnúť reklamu

ŠUKL argumentuje, že pri posudzovaní parametrov vychádzali z vtedajších poznatkov o testoch. Vedec Pavol Čekan však uviedol, že už v tom čase existovali viaceré zahraničné štúdie, ktoré preukazovali nižšiu špecificitu a senzitivitu. V prípade jednej išlo dokonca o senzitivitu pod 90 percentami.

Poučí sa Sulík z chýb?

Nadácia Zastavme korupciu bola druhou organizáciou, ktorej SŠHR umožnila nahliadnuť do dokumentácie, za ochotu nechať sa kontrolovať si rezervy zaslúžia pochvalu. Transparency International Slovensko dospela k iným záverom.

Správa štátnych hmotných rezerv pri nákupe neporušila zákon. Testy sa však dali obstarať aj lacnejšie, ak by na predkladanie ponúk poskytli rezervy viac času. Do toho, aby konali rýchlo, ich však tlačilo zadanie, ktoré dostali z ministerstva zdravotníctva. To stanovovalo aj požiadavky na nakupované testy, ktoré nakoniec neboli splnené.

SkryťVypnúť reklamu

Štát sa chystá obstarávať ďalších osem miliónov antigénových testov. Rokovanie s firmami, ktorých sa prihlásilo viac ako 60, sa začne v pondelok. Tentoraz v gescii ministerstva hospodárstva.

Podľa medializovaných informácií si s ministerstvom zdravotníctva otáčali zadanie nákupu štyrikrát. Problematické mali byť práve minimálne požadované hodnoty špecificity a senzitivity testov.

Zdá sa, že Sulík sa snaží poučiť z posledného nákupu a vyhnúť sa akýmkoľvek pochybnostiam. Nadácia bude sledovať, či sa mu to podarí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (6. 4. 2025)
USD 1.106
AUD 1.810
CZK 25.142
JPY 160.560
CAD 1.570
GBP 0.850
HUF 405.700
PLN 4.263
CHF 0.941
SEK 10.974

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 594
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 095
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 047
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 620
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 298
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 321
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 163
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 776
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 327
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 558
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 59 028
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 145
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 430
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 661
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 492
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 7 289
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Trhovisko v meste Tchaj-pej na Taiwane.

Clá sú vo výške 32 percent. Taiwan chce dovážať viac amerických výrobkov.


TASR
Solárne kolektory, ktoré nainštalovali v roku 2011 na Bankove nad Košicami. Iný investor by teraz chcel neďaleko odtiaľ zabrať panelmi ďalšie územie.

Lídrom výstavby obnoviteľných zdrojov energie bola Čína.


SITA 1
Ryža z Vietnamu na ázijskom trhu s potravinami v Rowland Heights v Kalifornii.

Trumpova administratíva zaťažila import z Vietnamu clom vo výške 46 percent.


TASR 3
Španielsky minister hospodárstva a obchodu Carlos Cuerpo (v strede) v debate s eurokomisárom Paolom Gentillonim a riaditeľom európskeho stabilizačného mechanizmu Pierrom Gramegnom.

Chcú si nechať čas na posúdenie vplyvu Trumpovej colnej politiky.


SITA 3
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 327
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 558
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 59 028
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 145
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 430
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 661
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 492
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 7 289
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu