BRATISLAVA. Vlastníkom diaľnic, ciest a miestnych ciest sa umožní majetkovoprávne usporiadať pozemky pod pozemnými komunikáciami formou vyvlastnenia vo verejnom záujme až do 31. decembra 2030.
Vyplýva z novely cestného zákona z dielne rezortu dopravy a výstavby, ktorú v stredu odobril kabinet premiéra Igora Matoviča.
Podľa aktuálne platného zákona o pozemných komunikáciách na to majú lehotu len do 31. decembra 2020.
Nové pojmy, zmeny v kontrole súprav
Ďalšou dôležitou zmenou navrhovanou v novele cestného zákona je, že na kontrolu merania rozmerov vozidiel a jazdných súprav bude možné použiť aj kalibrované meradlo.
Novela s navrhovanou účinnosťou od 1. mája 2021 taktiež definuje pojmy cesta a cestná sieť a zavádza drobné úpravy v súvislosti s procesom usporiadania cestnej siete.
Návrh novely ďalej upravuje názvoslovie pozemných komunikácií. Nanovo sa vymedzuje cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale bude vznikať mimo zastavaného územia obce. Správcom pozemných komunikácií sa zároveň umožní aj pružnejší výkon rekonštrukcií a opráv vozoviek.
Zásahy do existujúcich komunikácií pri stavbe
Novela zákona myslí aj na výstavbu pozemnej komunikácie, v rámci ktorej môže dôjsť k potrebe úpravy inej pozemnej komunikácie alebo jej úseku.
Rezort navrhuje, aby bol investor povinný vybudovať na vlastné náklady pre vlastníka alebo správcu pozemnej komunikácie len vyvolané úpravy priamo dotknutého úseku pozemnej komunikácie.
Návrhom sa novelizuje aj zákon o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v súvislosti s oznámením začatia kolaudačného konania pri líniových stavbách a doručením kolaudačného rozhodnutia a zákon o správnych poplatkoch najmä v súvislosti s úpravou terminológie a splnomocnením správneho orgánu.
Z rokovania vlády
- Maximálna lehota na pozastavenie živnosti sa predĺži z troch na štyri roky. Vyplýva to z novely zákona o živnostenskom podnikaní. Ministerstvo vnútra, ktoré novelu na rokovanie predložilo, pri tejto zmene argumentuje potrebou zabezpečenia väčšieho časového priestoru na vysporiadanie sa s okolnosťami, pre ktoré sa pozastavuje prevádzkovanie živnosti.
Podmienky na poskytnutie štátnej investičnej pomoci sa od januára budúceho roka zmiernia. Návrh nariadenia dočasne zmierňuje niektoré vybrané podmienky na poskytnutie investičnej pomoci v prospech nových investícií, ktoré sa budú o investičnú pomoc potenciálne uchádzať, uviedol rezort hospodárstva v predkladacej správe k schválenému materiálu.
- V prvom polroku 2020 spôsobili povodne škody za takmer 1,7 milióna eur. Štát pre povodne prišiel o vyše 1,5 milióna eur. Fyzickým osobám spôsobili povodne škody za približne 11-tisíc eur, živnostníkom a podnikateľom za vyše 52-tisíc eur a obciam za vyše 96-tisíc eur. Na majetku vyšších územných celkov neboli zaznamenané žiadne škody spôsobené povodňami.
- Funkcia člena komisie na vyhodnocovanie žiadostí o poskytnutie dotácie v pôsobností Ministerstva spravodlivosti SR už nebude len čestnou funkciou. Návrh rezortu spravodlivosti dáva ministerstvu možnosť poskytnúť odmenu za vykonanie práce odborníkom v hodnotiacej komisii, osobitne tým, ktorí nie sú zamestnancami alebo zamestnankyňami štátnej správy.
- Platnosť zmluvy s Európskou vesmírnou agentúrou sa predĺži o 18 mesiacov. Ako vysvetlilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, proces prípravy medzinárodnej zmluvy o pridruženom členstve, ktorý vláda odsúhlasila 7. októbra, je časovo neuskutočniteľný do 3. februára 2021.
- Za vyťažené metalické rudy s výnimkou rúd zlata a striebra, zaplatia ťažbári od budúceho roka plnú sadzbu poplatkov. Po 17 rokoch sa skončí dočasné zníženie sadzby úhrad za vyťažené nerasty. Výnimku, podľa ktorej sa sadzba znížila z dvoch na 0,1 percenta zaviedla ešte vláda Mikuláša Dzurindu. Pre dobývanie lignitu a uhlia sa výnimka skončí až v roku 2023.