BRATISLAVA. Jeseň prudko zvýšila prepad počtu hostí v slovenských ubytovacích zariadeniach. V októbri ich bolo medziročne menej o takmer 80 percent.
Informoval o tom v utorok Štatistický úrad SR.
Necelých 19 000
Toľko turistov zo zahraničia bolo ubytovaných v októbri na Slovensku
Jediný ukazovateľ s pozitívnym trendom v októbri bol priemerný počet prenocovaní. Dôvodom boli kúpeľné pobyty najmä domácich turistov.
Obrovský medziročný prepad
Celkovo sa v slovenských hoteloch a penziónoch v októbri ubytovalo len 119 000 návštevníkov.
"Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach celkovo viac ako 450 000 nocí, medziročne bol ich počet nižší o takmer 70 percent," dodali štatistici s tým, že minulý rok v októbri dosiahol počet návštevníkov takmer 600 000 osôb a 1,5 milióna prenocovaní.
Výrazná prevaha domácich turistov
Ako dodali štatistici, návštevnosť tvorili najmä domáci turisti, ktorí predstavovali až 84 zo 100 ubytovaných.
"Aj ich počet sa však oproti vlaňajšku prudko znížil. Spomedzi ôsmich krajov iba jediný, Žilinský kraj, zaznamenal v októbri pokles menší ako 70 percent," vyčíslil úrad.
Poklesom návštevníkov v októbri utrpel najmä západ Slovenska (o 83 percent). Tradične najnavštevovanejšie oblasti - Žilinský a Prešovský kraj - evidovali celkovo len viac ako 51 000 návštevníkov.
Necelých 19 000 návštevníkov zo zahraničia
Naďalej pretrvávala nízka návštevnosť cudzincov, slovenské ubytovacie zariadenia ich evidovali v októbri necelých 19 000. V rovnakom období minulého roka ich bolo takmer 11-násobne viac, ich počet presiahol 206 000.
Negatívny dosah bol podľa štatistov najviditeľnejší, ako aj po minulé mesiace, v Bratislavskom kraji, v ktorom bola celková návštevnosť medziročne nižšia až o 85 percent.
Počet zahraničných hostí klesol dokonca až o viac ako 92,2 percenta.
Predĺžila sa dĺžka pobytov
Samotné mesto Bratislava bolo na tom rovnako zle.
Košice v októbri taktiež trpeli poklesom najmä zahraničnej návštevnosti (o takmer 88 percent). Celková návštevnosť Košíc bola v medziročnom porovnaní nižšia o 75,4 percenta.
Výraznejšie sa však v októbri 2020 predĺžila dĺžka pobytov, medziročne vzrástla v priemere z 2,5 na 3,8 noci, a to vďaka návštevnosti v kúpeľných mestách, vyzdvihli štatistici. Aj počet hostí v okresoch, v ktorých sa kúpele nachádzajú, klesol výrazne, ale o niečo menej, ako bol slovenský priemer.
Kúpeľní hostia
Vplyvom kúpeľnej návštevnosti sa najvýznamnejšie zvýšil priemerný počet prenocovaní v Trenčianskom kraji z 3,6 na 7,2 noci.
Na území tohto kraja ležia kúpeľné mestá Bojnice a Trenčianske Teplice. Rovnako aj kapacity izieb boli v tomto regióne v októbri využité najviac, a to takmer na 30 percent.
Podobne návštevnosť v Piešťanoch, Smrdákoch, Turčianskych Tepliciach, Bardejove a aj v Krupine zvýšila priemerné dĺžky prenocovaní v okresoch aj krajoch, na území ktorých sa nachádzajú.
"Za desať mesiacov roku 2020 sa v zariadeniach cestovného ruchu ubytovali viac ako 3 milióny návštevníkov, čo predstavovalo medziročný pokles o viac ako 44 percent," zhrnuli štatistici.
Medziročne sa počet domácich návštevníkov za desať mesiacov znížil o viac ako tretinu a počet cudzincov o viac ako 61 percent.
Podľa posledných údajov k októbru 2020 slúžilo cestovnému ruchu celkovo 4 333 ubytovacích zariadení. K dispozícii bolo 69 500 izieb a 182 000 lôžok. Počet izieb v porovnaní s októbrom 2019 klesol o 1200 (o 1,8 percenta) a počet lôžok o 3800 (o 2 percentá).
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk