SME

Sledovali sme nákup testov u Sulíka. Výber komplikovalo deravé zadanie

Parametre nespĺňal ani jeden test.

Podpredseda vlády a minister hospodárstva Richard Sulík.Podpredseda vlády a minister hospodárstva Richard Sulík. (Zdroj: SITA)

Koalícia už niekoľko týždňov rieši nákup osem miliónov antigénových testov. Ministerstvo hospodárstva, ktoré dostalo nákup za úlohu, bolo kritizované, že nakupuje pomaly.

Richard Sulík (SaS) sa odvolával na chýbajúcu špecifikáciu testov, ktoré má nakúpiť. Finálnu verziu dodalo ministerstvo zdravotníctva až začiatkom decembra. Spor okolo testov vyvrcholil týždeň pred Vianocami, kedy premiér vyzval ministra hospodárstva, aby podal demisiu.

Viac textov, ktoré na webe INDEX.sme.sk uverejňuje Nadácia Zastavme korupciu, nájdete po kliknutí na obrázok.Viac textov, ktoré na webe INDEX.sme.sk uverejňuje Nadácia Zastavme korupciu, nájdete po kliknutí na obrázok.

Vzhľadom na pochybnosti pri prvom nákupe, ktorý realizovali hmotné rezervy, bola Nadácia Zastavme korupciu prizvaná do komisie na výber testov.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnako ako zástupcovia Transparency International Slovensko a Správy štátnych hmotných rezerv, mala štatút člena komisie bez práva hlasovať.

Ministerstvo nákup realizovalo priamym rokovacím konaním. Tento postup mu umožňuje osloviť len jednu konkrétnu firmu a uzavrieť zmluvu s ňou.

Ministerstvo však oslovilo všetky firmy, ktoré v minulosti ponúkali testy hmotným rezervám. Zároveň zverejnilo výzvu na webe. Spolu sa im tak do súťaže prihlásilo okolo 100 firiem. Po vyradení tých, ktoré nedeklarovali splnenie všetkých požiadaviek, ich ostalo 46.

Ministerstvo zdravotníctva v komisii chýbalo

Rokovania s firmami trvali tri celé dni.

V komisii bolo okrem zástupcov ministerstva päť odborníkov z Univerzitnej nemocnice Bratislava, Slovenskej akadémie vied, Štátneho ústavu na kontrolu liečiv, Úradu pre normalizáciu metrológiu a skúšobníctvo SR. Zástupcovia ministerstva zdravotníctva v komisii tentokrát chýbali.

SkryťVypnúť reklamu

A to napriek tomu, že práve rezort zdravotníctva napísal špecifikáciu testov, ktoré sa mali kupovať.

Parametre nesplnil nikto

Komisia sa pri vyhodnocovaní ponúk musela vysporiadať s nejasne zadanou špecifikáciou. Problematická bola najmä hodnota senzitivity. Rezort zdravotníctva požadoval, aby dosahovala najmenej 97 percent.

Citlivosť testu sa dokladuje klinickou štúdiou. Vzorka pacientov sa otestuje PCR aj antigénovými testami. Následne sa výsledky porovnajú. Výsledná senzitivita však veľmi záleží od viacerých faktorov. Jedným je počet pozitívnych a negatívnych pacientov zaradených do štúdie.

Druhým je hodnota hodnota Ct, pri ktorej test danú citlivosť dosahuje. Zjednodušene povedané, čím je táto hodnota nižšia, tým je pacient infekčnejší, teda má väčšiu nálož vírusu v nosohltane, odkiaľ sa robí ster.

SkryťVypnúť reklamu

Rezort zdravotníctva neuviedol, pri akých parametroch má test spomínanú citlivosť dosahovať a tak toto rozhodnutie ostalo na odbornej časti komisie. Tá zhodnotila, že do úvahy bude brať klinické štúdie so vzorkou aspoň 100 PCR pozitívnych pacientov.

Veľké množstvo testov od čínskych výrobcov tak zo súťaže vypadlo. Keďže na Slovensku sú antigénové testy používané na plošné testovanie, používajú sa aj na neinfekčných pacientoch. Do úvahy teda bolo ptorebné brať celý rozsah Ct. Pri celom rozsahu Ct však senzitivitu 97% nesplnil žiaden test.

Komisia sa v závere uzniesla na tom, že parametre nespĺňa nikto, ale najviac sa im priblížili kórejské testy SD-Biosensor. Ten podľa príbalového letáku dosahoval špecificitu 99,2%, no senzitivita bola nižšia. Výrobok bol testovaný aj v ďalšej klinickej štúdii, kde zas dosahoval požadovanú senzitivitu, no špecificita bola nižšia.

SkryťVypnúť reklamu

Súťaž zrušili, ale testy budú

Testy od SD-Biosensor ponúkali dve firmy. Obe za vyššiu cenu, než ich nákupili hmotné rezervy. Vyššia cena môže súvisieť aj s vyšším dopytom po antigénových testoch.

Viaceré vlády totiž po rastúcich číslach nakazených ohlásili plán plošne testovať obyvateľstvo. Keďže ministerstvo pri nákupe rokovalo s viacerými firmami, po rozhodnutí o dodávateľovi by muselo počkať 16 dní, kedy môžu podať konkurenti pripomienku a Úrad pre verejné obstarávanie môže nákup zastaviť. Zmluva by teda mohla byť podpísaná najskôr 4. januára.

Ministerstvo pritom deklarovalo, že testy by chcelo mať na Slovensku už 7. januára. Väčšina dodávateľov mala s touto podmienkou problém. Nakontrahovať testy za vlastné peniaze, bez podpísanej zmluvy s odberateľom je veľké riziko.

SkryťVypnúť reklamu

Z dvoch firiem, ktoré odporúčaný test ponúkali, by ho za takýchto podmienok dodala načas len jedna. Má ho totiž naskladnený v Európe. Druhá z firiem by na dopravu z Južnej Kórey potrebovala 14 dní od podpisu zmluvy. Ponúkala ho však o 60 centov lacnejšie. Pri nákupe 8 miliónov kusov, by štát ušetril viac ako 5 miliónov eur.

V záujme dosiahnutia najlepšej ceny a včasného dodania testov, komisia odporučila súťaž zrušiť s tým, že žiaden z ponúkaných produktov nespĺňa špecifikáciu.

Ministerstvu následne odporučilo vyhlásiť novú súťaž s upravenými podmienkami. V priamom rokovacom konaní môže tentokrát ministerstvo osloviť len lacnejšiu z dvoch firiem, ktoré testy odporúčané komisiou ponúkali. Vďaka tomu sa vyhne 16 dňovej lehote na podávanie pripomienok. Zmluvu tak môže podpísať ešte v tomto roku a testy stihne dodať aj lacnejšia z firiem.

SkryťVypnúť reklamu

Problematická preprava a deravé zadanie

Testy musia byť skladované v teplote vyššej ako 2 stupne. V opačnom prípade sa môžu znehodnotiť. Zabezpečiť takúto teplotu je jednoduchšie v prípade kamiónovej prepravy.

Temperované kamióny totiž môžu náklad previezť rovno do skladu hmotných rezerv a vyhnúť sa tak prekládke na letisku, ktorá by v prípade mrazov mohla byť problematická.

Pri rokovaní s niektorými firmami pritom bolo zrejmé, že niektoré na tento problém vôbec nemysleli. To nie je veľmi prekvapivé, keďže značná časť z nich nikdy predtým so zdravotníckym materiálom neobchodovala. Testy štátu ponúkali aj firmy, ktoré obchodujú s realitami, mrazenými rybami, či reklamnými predmetmi.

V zadaní podľa odborníkov chýbali aj ďalšie dôležité podmienky. Keďže testy sa používajú pri plošnom testovaní, je potrebné, aby umožňovali rýchlu a praktickú manipuláciu.

SkryťVypnúť reklamu

V zadaní sa na to veľmi nemyslelo. V popise chýbala požiadavka, aby bol odberový tampón zalamovateľný, firmy tak ponúkali aj tampóny, ktoré by bolo potrebné strihať. Podmienky tiež neurčovali spôsob balenia roztoku, ktorý sa využíva pri testovaní vzorky. Pre použitie v teréne je pritom výhodnejšie, keď je rozdelený do menších skúmaviek. V opačnom prípade sa môže stať, že väčšie balenie roztoku sa minie pri prvých 15 testoch z balenia a zvyšných 5 testov je nepoužiteľných.

Nedôveryhodné čínske výrobky

Spomedzi 46 firiem prišli niektoré prezentovať testy od rovnakých výrobcov.

Najčastejšie sa komisia stretla s testami značky VivaChek, Clungene a RealyTech. Predložené vzorky sa však prekvapivo líšili. A to nie len obsahom balenia, či odberovými tampónmi, ale aj rozdielnymi informáciami v príbalových letákoch či dokladanými štúdiami.

SkryťVypnúť reklamu

Najlacnejší bol štátu ponúkaný za 1,65 EUR s DPH za kus. Žiaden okrem jedného z týchto výrobkov však nespĺňal požadované parametre.

Jedna z firiem totiž dodatočne dodala inú vzorku, než tú, s ktorou prišla na rokovanie. Táto už spĺňala požiadavky aj podľa príbalového letáku. Išlo o test VivaDiag Pro. Firma ho štátu ponúkala za 4,59 EUR s DPH.

Komisia sa však na rozdielnosť predložených vzoriek rozhodla testy tejto značky vyhodnotiť ako nedôveryhodné. Argumentovala pri tom aj tým, že ide o zdravie obyvateľstva, na ktorom sa budú testy používať a žiaden z odborníkov sa nechcel podpísať pod nákup testov, o ktorých kvalite mal vážne pochybnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (21. 5. 2025)
USD 1.124
AUD 1.754
CZK 24.920
JPY 162.590
CAD 1.568
GBP 0.842
HUF 402.650
PLN 4.249
CHF 0.937
SEK 10.884

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 023
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 622
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 157
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 287
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 275
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 155
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 002
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 853
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 761
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 848
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 607
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 154
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 910
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 574
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 151
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 742
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Peter Pellegrini

Strana, ktorá vznikla ako alternatíva k Smeru a sľubovala slušnosť, dnes legitimizuje vládu extrémistov a dezinformátorov.


33
Viktor Vincze

Vincze viedol v televízii spravodajské odbory.


a 1 ďalší 41
Donald Trump telefonoval v pondelok s Vladimirom Putinom.

Trump a Putin volali zhruba dve hodiny.


63
V strede končiaci starosta Petržalky Ján Hrčka, vľavo jeho nástupkyňa Iveta Jančoková.

Končiaci starosta sa kontrolám nebráni.


a 1 ďalší 9

Neprehliadnite tiež

Igor Matovič.

Líder hnutia Slovenska zhodnotil rok a pol pôsobenia Ficovej vlády.


TASR

Cena najpopulárnejšej kryptomeny sa vyšplhala až na 109 481 dolárov.


TASR
Expert Progresívneho Slovenska na verejné financie Štefan Kišš a predseda hnutia Michal Šimečka.

Nedokázali šetriť na sebe, tak v podstate nič nedosiahli, skonštatoval.


TASR
Premiér Robert Fico a minister financií Ladislav Kamenický počas tlačovej konferencie v rámci kontrolného dňa na ministerstve financií.

Vláda chce mať rozpočet pripravený do septembra.


TASR 7
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 761
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 848
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 607
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 154
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 910
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 574
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 151
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 742
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka
SkryťZatvoriť reklamu