BRATISLAVA. Slovenské domácnosti v novom roku zaplatia za elektrinu menej. Potvrdil to Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) po tom, čo stanovil výšku tarify za prevádzkovanie systému.

„V kombinácií s už prijatými zmenami v iných cenových zložkách elektriny bežné domácnosti celkovo ušetria budúci rok na elektrine priemerne necelých 23 eur v porovnaní s rokom 2020 a domácnosti, ktoré elektrinou vykurujú, vyše 45 eur za rok,“ uviedol hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.
Tarifa za prevádzkovanie systému, prostredníctvom ktorej odberatelia elektriny dotujú výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov energií a kombinovanej výroby elektriny a tepla, ako aj výrobu elektriny z domáceho uhlia, sa od 1. januára 2021 mení zo súčasnej hodnoty 23,621 eura za megawatthodinu na hodnotu 23,7405 eura za megawatthodinu.
„Zmena predstavuje nárast o 0,5 percenta a pre bežnú domácnosť znamená zvýšenie mesačných nákladov na elektrinu o približne 2,3 centa,“ dodal Igaz.
Úrad bude podľa neho zároveň počas roka 2021 dôsledne monitorovať situáciu na trhu ovplyvnenom dopadmi pandémie, pričom v prípade potreby výšku tarify za prevádzkovanie systému znova upraví.
Hodnota tarify je založená na mnohých predpokladoch vývoja dôležitých parametrov v roku 2021, ktoré sa ukazujú pre pandémiu ako mimoriadne nepredvídateľné a to najmä budúcoročný vývoj trhovej ceny elektriny a budúcoročný vývoj spotreby elektriny.
„Aktuálne určená tarifa nie je “vytesaná do kameňa“. Je našou povinnosťou pozorne sledovať vývoj spomínaných parametrov, na kvartálnej báze ho vyhodnocovať a primerane naň reagovať. Naším cieľom je vyvarovať sa prípadným národohospodárskym škodám, ako i negatívnym dopadom na odberateľov,“ konštatoval predseda ÚRSO Andrej Juris.