BRATISLAVA. Celkový objem transakcií v oblasti komerčných nehnuteľností na Slovensku dosiahol v roku 2020 hodnotu 502 miliónov eur.
Ide o medziročný pokles o 27 percent, čo je podľa realitnej spoločnosti Cushman & Wakefield (C&W) spôsobené zvýšenou opatrnosťou investorov a čiastočne aj zníženým apetítom po aktívach v oblasti retailu z dôvodu neistoty pre dopad pandémie koronavírusu na ich budúci vývoj.
Takmer tri štvrtiny transakcií bolo realizovaných v Bratislavskom kraji nasledovanom Trnavským krajom s približne 9-percentným podielom na investičnej aktivite v krajine. Spoločnosť C&W o tom informovala v pondelok. Zároveň však dodala, že eviduje viacero transakcií začatých v druhej polovici roka 2020, ktoré sa nestihli uzavrieť do konca roka.
Až 49 percent objemu transakcií si pripísal sektor priemyselných nehnuteľností, čo predstavuje značný nárast oproti priemeru vo výške 37 percent v rokoch 2016 až 2019.
Približne 37 percent investícií smerovalo do oblasti kancelárskych nehnuteľností (oproti 29 percent medzi rokmi 2016 a 2019) a iba približne 11 percent investičnej aktivity sa zrealizovalo v oblasti retailu.
Zvyšné 3 percentá investícií patrili do hotelového sektora. Až 90 percent tohtoročného objemu investícií bolo pritom podľa C&W alokovaných v prvej polovici roka.
Kancelársky sektor dosiahol v roku 2020 celkový objem transakcií vo výške 183 miliónov eur, pričom C&W očakáva zvýšenie záujmu investorov o tento segment po dokončení viacerých novopostavených projektov po ich úspešnom prenajatí.
Retailový trh zas bol v roku 2020 najviac zasiahnutý poklesom mobility a následným poklesom tržieb obchodných centier. Najväčší prepad tržieb zaznamenali nákupné centrá v blízkosti biznis centier z dôvodu vyššieho počtu zamestnancov pracujúcich z domu.
Pokiaľ ide o zdroj kapitálu, najväčší podiel na celkových investíciách mali v roku 2020 ázijskí investori (40 percent), následne slovenskí (37 percent), európski – s výnimkou Česka a Slovenska (12 percent) a českí investori (10 percent).
Najvyšší nárast v posledných rokoch patrí jednoznačne kapitálu z Ázie, no v roku 2020 mali nadpriemerný podiel na investíciách aj slovenskí investori.