BRATISLAVA. Slovenským domácnostiam sa cena vodného a stočného v tomto roku medziročne zvýši v priemerne o 3,2 percenta. To predstavuje priemerný medziročný nárast mesačných nákladov pre bežnú domácnosť o približne 55 centov.
Dôvodom zdražovania vodného a stočného sú ekonomicky oprávnené náklady, ktoré spoločnosti v cenových konaniach podľa regulačného úradu dokázali dostatočne preukázať.
Cena za dodávku a čistenie vody vzrastie
Ako informoval hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Radoslav Igaz, priemerná cena za výrobu a dodávku pitnej vody u vodárenských spoločností bude na úrovni 1,11 eura za meter kubický (bez DPH). Ide o medziročný nárast o 2,5 percenta.
Priemerná cena za odvádzanie a čistenie odpadovej vody u vodárenských spoločností dosiahne v tomto roku úroveň 1,10 eura za kubík (bez DPH). Predstavuje to medziročný nárast o 3,9 percenta.
„Celková cena vodného a stočného tak bude v roku 2021 na úrovni 2,22 eura za meter kubický (bez DPH),“ dodal Igaz.
Vodári žiadali výraznejšie zvýšenie cien
Podľa regulačného úradu, keby úrad v plnej miere akceptoval iba návrhy od regulovaných subjektov, cena vodného a stočného by sa na Slovensku zvýšila priemerne až o 8,3 percenta.
„Pravda je, že došlo k určitému zvýšeniu cien vodného a stočného, hoci vodárenské spoločnosti žiadali podstatnejšie zvýšenie. Pri rozhodovaní sme však dôsledne obracali každé euro a vylúčili každý neoprávnený náklad od regulovaných subjektov, ktorý by mohol cenu zaťažiť,“ uviedol predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Andrej Juris.
Úrad zdôrazňuje, že ide o priemerné hodnoty. „Ceny vodného stočného sa na Slovensku líšia na základe miestnych pomerov,“ uzavrel Igaz.