Škótsky komik Billy Connolly raz povedal historku o dvoch filmároch, ktorí v divokej prírode nakrúcali dokument o levoch. Zrazu ich lev zazrel. Jeden z filmárov si pre istotu začal vyzúvať čižmy a obúvať si bežecké topánky.
"V tých topánkach predsa nikdy nebudeš rýchlejší než lev," povedal mu kolega. "Nemusím byť rýchlejší ako lev, stačí, ak budem rýchlejší ako ty," odpovedal mu, kým si viazal topánky.
Tento vtip vystihuje aj štandardný prístup k investovaniu. Nezáleží ani tak na tom, či vaša investícia prinesie želané zhodnotenie. Dôležitejšie je, či aktívum, do ktorého sa rozhodnete investovať, prekoná možné alternatívy.
Rok 2020 bol z pohľadu investícií prelomový. Pandémia priniesla neistotu a strach, ktoré vyvolali poklesy akcií, komodít i kryptomien o 20 až 30 percent. Keď sa však centrálne banky a vlády rozhodli riešiť dosahy korony v duchu hesla Nikto nesmie trpieť, na trh dostali nové miliardy lacných peňazí. A tie ho rozdúchali k novým maximám.
Centrálne banky vlani nafúkli svoje súvahy o 9,2 bilióna dolárov, trojnásobne viac ako v roku 2008, keď vypukla finančná kríza. Indikátor Warrena Buffetta, ktorý sleduje podiel hodnoty všetkých globálnych akcií k svetovému HDP, je v súčasnosti na úrovni 180 percent - najvyššie od technologickej bubliny v roku 2000.
Trhová kapitalizácia globálneho akciového trhu prekonala hranicu sto biliónov dolárov. akciové i komoditné trhy lámu rekordy. Aké riziká čakajú na investorov v tomto roku? A akým smerom by sa mali na akciovom trhu pozerať?

Záchrana, ktorá oddialila katastrofu
Rok 2021 pokračuje v politike nulových sadzieb, rozsiahlych stimulačných balíčkov a kvantitatívneho uvoľňovania. Nadšenie z lacných peňazí vyvoláva v investoroch býčie nálady (stávky na rast trhov). Paradoxne, príliš pozitívne nálady by mali byť dôvodom na opatrnosť.