BERLÍN. Nemecké úrady v piatok dali okamžité povolenie na obnovenie prác na podmorskom plynovode privádzajúcom zemný plyn z Ruska.

Proti rozhodnutiu nemeckej Spolkovej námornej a hydrografickej agentúry sa možno odvolať, čo znamená, že by to mohlo spôsobiť ďalšie zastavenie výstavby projektu Nord Stream 2, ktorý je kritizovaný zo strany USA, niektorých ďalších európskych krajín a environmentálnych skupín.
Plynovod Nord Stream 2 má prepravovať ruský zemný plyn cez Baltské more do Nemecka a západnej Európy mimo tradičných tranzitných trás prechádzajúcich cez ukrajinské a poľské územie.
USA sú proti
USA sú otvoreným odporcom tohto plynovodu. Spoločne s východoeurópskymi štátmi, ktoré projekt tiež odmietajú, americká vláda tvrdí, že zvýši závislosť Európy od ruských energií.
Kremeľ naopak obviňuje Washington zo snahy o zastavenie projektu v záujme donútenia európskych zákazníkov kupovať drahší americký skvapalnený zemný plyn.
Práce na projekte sa prerušili predvlani v decembri po tom, ako dosluhujúci americký prezident Donald Trump podpísal legislatívu o sankciách voči firmám spojeným s projektom Nord Stream 2.
Proti projektu plynovodu sa predtým postavila aj administratíva prezidenta Baracka Obamu a nemeckí predstavitelia neočakávajú rozsiahle zmeny v postoji USA ani po nástupe novozvoleného prezidenta Joea Bidena.
Chýba 150 kilometrov plynovodu
Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas v piatok vyhlásil, že očakáva rozhovory na vysokej úrovni s nastupujúcou Bidenovou administratívou o možnosti nových amerických sankcií voči spoločnostiam zapojeným do projektu ropovodu.
"Prirodzene, chceme o tejto téme hovoriť s kolegami vo Washingtone, akonáhle bude nová administratíva v úrade," uviedol.
Ruská štátna plynárenská spoločnosť Gazprom uviedla, že v rámci projektu Nord Stream 2 musia dokončiť ešte šesť percent plynovodu, čo je zhruba 150 kilometrov.