SME

Bašternákov majetok nie je "v bezpečí". Súd uznal nároky štátu

Súd rieši aj prevody firiem na advokáta a brata.

Ladislav Bašternák čaká na súdne pojednávanie. Ladislav Bašternák čaká na súdne pojednávanie. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo )

Keď sa v máji 2019 začal konkurz na zoštátnený majetok odsúdeného daňového podvodníka Ladislava Bašternáka, už z neho na predaj veľa neostalo. Priateľ a biznis partner mafiána Mariána Kočnera, exministrov Smeru Jána Počiatka a Roberta Kaliňáka totiž väčšinu svojich nehnuteľností, motoriek aj firiem tesne predtým presunul na svojich blízkych.

Štát je ale od decembra blízko k tomu, aby tieto presuny spochybnil a získal milióny eur z ich predaja. Po okresnom súde mu dal za pravdu aj krajský.

Súd zároveň hneď zablokoval byty, vily a pozemky, ktoré Bašternák krátko pred odsúdením daroval rodine. Noví majitelia ich preto nemôžu predať alebo založiť za úver - dovtedy, kým súd nerozhodne, či ich odsúdený podnikateľ presunul zo svojho majetku účelovo alebo išlo o zhodu okolností.

SkryťVypnúť reklamu

Súd rieši aj predaj developerskej firmy v miliónovej hodnote Bašternákovmu neskoršiemu advokátovi Petrovi Filipovi. Ten ju kúpil za pár tisíc eur. V hre je aj presun miliónovej stavebnej firmy Balax na Bašternákovho brata.

Ladislava Bašternáka odsúdil v marci 2019 súd na päť rokov väzenia a prepadnutie majetku za daňové úniky. V roku 2012 si jeho firma vypýtala od štátu dva milióny eur ako vratku DPH za kúpu siedmich bytov. No išlo len o fiktívny obchod s jediným cieľom – získať od štátu peniaze.

Prečo dary rieši súd

V štandardnom konkurze je relatívne bežné, že pri účelových presunoch majetku, ktorými sa dlžník snaží tesne pred konkurzom ochrániť svoj majetok pred rozpredajom, sa podávajú takzvané odporovacie žaloby. Veritelia, ktorým dlžník dlží, sa tak cez súd snažia zabrániť umelému zmenšeniu majetku, a teda nesplateniu dlhov.

SkryťVypnúť reklamu

Bašternákov prípad je slovenským precedensom, pretože legislatíva neriešila všetky okolnosti konkurzu na prepadnutý majetok v prospech štátu. Preto je rozhodovanie súdov v tomto prípade veľmi pozorne sledované.

Vzhľadom na viaceré rozbehnuté veľké kauzy NAKA, v ktorých figurujú bývalí verejní topfunkcionári aj známi podnikatelia, môže podobných prípadov v najbližšom čase pribudnúť.

Súvisiaci článok Cez čiaru: Ktorí vplyvní ľudia dláždili cestu Haščákovi a Pente? Čítajte 

Sudkyňa bratislavského okresného súdu ešte vlani v lete dala vo všetkých piatich odporovacích žalobách za pravdu štátu v tom, že má právo na spochybnenie účelovo „vyneseného“ majetku ako ostatní veritelia, pričom sporný majetok zablokovala.

Ide o byty, vily, pozemky, garáže a iné nehnuteľnosti v Bratislave, ale aj na Donovaloch. A tiež o niekoľko luxusných motoriek a štvorkoliek.

SkryťVypnúť reklamu

Štát pred súdom zastupuje bratislavský okresný úrad a advokátska kancelária Dentons. Jej vedúci partner advokát Peter Kubina vysvetlil, že takto sa podarilo zatiaľ predbežne „zachrániť“ pre štát časť presunutého majetku, ktorý sa nedá ľahko ukryť – nehnuteľnosti, obchodné podiely, cenné papiere či motorové vozidlá.

Čo je zmysel a účel zákona

Štátu sa podarilo obrátiť na súd napriek dlhodobému blokovaniu žalôb zo strany predošlej konkurznej správkyne Lenky Ivanovej. Práve tá sa mala obrátiť na súd a spochybniť zúženie majetku Bašternáka, no napriek inštrukciám svojho nadriadeného tak neurobila.

Portál Aktuality.sk v polovici januára informoval, že správkyňa za to dostala od ministerstva spravodlivosti najvyššiu možnú pokutu 5 000 eur. Z Bašternákovho konkurzu ju stiahli už predtým.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Správkyňu Bašternáka pokutovali za nečinnosť maximálnou sumou Čítajte 

Ivanová tvrdila, že v konkurze nie sú okrem štátu žiadni ďalší veritelia, ktorých by zmenšenie majetku mohlo poškodiť. A zároveň štát podľa jej argumentácie nemohol byť predošlými krokmi odsúdeného ukrátený.

Do karát postupu správkyne hral aj fakt, že tesne pred vyhlásením konkurzu Bašternáková manželka vyplatila zvyšné dve pohľadávky. V konkurze tak ostal štát ako jediný veriteľ.

S takýmto vysvetlením sudkyňa bratislavského súdu I nesúhlasila, označila tvrdenie konkurznej správkyne ,,za nelogické a nesprávne“ a, naopak, sa priklonila k argumentácii štátu.

Sudkyňa sa odvolala na nález českého Ústavného súdu, podľa ktorého „mechanická aplikace abstrahujúci, resp. neuvědomujíci si, a to buď úmyselně, nebo v dusledku nevzdělanosti , smysl a účel právní normy, činí z práva nástroj odcizení a absurdity“.

SkryťVypnúť reklamu

Znamená to, že ak by štát nemal právo odporovať právny úkon úpadcu tak ako iní veritelia, bol by ukrátený na uspokojení svojich pohľadávok. V dvoch prípadoch dal okresnej sudkyni v decembri za pravdu aj krajský súd. Nejde však ešte o definitívne zoštátnenie tohto majetku. O tom súdy len budú rozhodovať.

V hre sú aj miliónové firmy

Krajský súd ešte nerozhodol o odvolaní v prípade firmy KLM Group a jej súčasného konateľa a vlastníka Petra Filipa. Bašternák svoj podiel vo firme previedol na Filipa v januári 2017. Filip ho neskôr zastupoval aj pred súdmi.

V tom čase mala firma podľa zverejneného účtovníctva hodnotu okolo 1,8 milióna eur, z toho 1,3 pripadalo na pozemky. Podľa uznesenia súdu bola kúpna cena 1667 eur: „Najpravdepodobnejšie podľa žalobcu je, že žalovaný nadobudol od úpadcu obchodný podiel za tým účelom, aby tento podiel spravoval pre úpadcu.“

SkryťVypnúť reklamu

Advokát Filip uviedol, že obchod zrealizoval „z dôvodu rozšírenia podnikateľskej činnosti“. Bašternáka začal zastupovať až po tejto transakcii, pričom konflikt záujmov už dávnejšie pre Nadáciu odmietol: „Podľa zákona o advokácii som povinný posudzovať, či nie je medzi mnou a mojím klientom konflikt záujmu, respektíve iná prekážka, ktorá by mi bránila ďalej takéhoto klienta zastupovať. Nič takého som do dnešného dňa nezistil a takáto námietka nevzišla ani zo strany môjho klienta.“

Nadácia kontaktovala Filipa aj teraz v súvislosti s prebiehajúcimi súdnymi spormi ohľadom odkúpenia firmy. Na zaslané otázky nereagoval.

KLM Group pôvodne vlastnil Bašternák s Marekom Turčanom, blízkym človekom exministra Roberta Kaliňáka. Tretím spoluvlastníkom bol Ľubomír Múčka, známy ďalšieho smeráckeho exministra Martina Glváča. Všetci traja podľa obchodného registra presunuli firmu na Filipa v rovnakom čase.

SkryťVypnúť reklamu

Súdy rozhodujú tiež o tom, či štát nemá nárok aj na Bašternákovú stavebnú firmu Balax, ktorej súčasťou bolo aj kamenárstvo. Balax staval mnoho luxusných stavieb pri bratislavskom hrade, Bašternák ho postupne presunul na svojho brata.

Viac svetla môže vniesť polícia

Okolnosti okolo konkurzu už niekoľko mesiacov preveruje NAKA. Advokát kancelária Dentons Peter Kubina si od vyšetrovania sľubuje objasnenie pozadia podivného a teraz už aj súdmi spochybneného konania konkurznej správkyne. Podľa neho Bašternákovi „s vysokou pravdepodobnosťou umožnila jeho spriazneným osobám ukryť významnú časť majetku pred prepadnutím v prospech štátu“.

Podľa Kubinu trestné konanie má nástroje, aby bolo možné objasniť, kto to celé vymyslel a organizoval a akým spôsobom pasivitu správkyne motivoval. Polícia môže odhaliť aj prípadné presuny Bašternákových úspor či cenností. V konkurze sa totiž doteraz bankové účty a hotovosť vôbec neriešili.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Kubinu by to bolo inak, „ak by predošlá správkyňa od prvého dňa výkonu svojej funkcie konala s odbornou starostlivosťou, ako jej káže zákon a vyvinula by primeranú aktivitu“.

Ladislav Bašternák

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (24. 5. 2025)
USD 1.130
AUD 1.757
CZK 24.915
JPY 161.130
CAD 1.563
GBP 0.838
HUF 403.550
PLN 4.260
CHF 0.930
SEK 10.835

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 980
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 598
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 803
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 620
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 285
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 961
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 449
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 120
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 204
  2. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 10 168
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 493
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 284
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 872
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 725
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 023
  8. Vladimír Bojničan: Z výkalov bič neupletieš – ani keby opozícia zrovna začala znášať zlaté vajíčka 5 338
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.

Únia sa po odvrátení USA môže posunúť do roly svetovej veľmoci.


21
Harvard je najnovším terčom Trumpa proti zahraničným študentom, ktorí sa zúčastnili na propalestínskych protestoch.

Predtým univerzite už škrtol financie.


5
Michal Konrád v svojej reštaurácii Moozi.

Pred pár mesiacmi si otvoril reštauráciu.


10
Protest Bratislava nie je Moskva, Slovensko je Európa.

O tom, či a kedy sa zo Slovenska stane ruská gubernia, nerozhodnú vojaci a politici, ale strata našej citlivosti.


Pavel Sibyla 4

Neprehliadnite tiež

Wall Street - ilustračná fotografia.

Na podvody telekomunikačného giganta WorldCom upozornila whistleblowerka.


Ilustračné foto

Piatkové oslabenie prispelo k týždenným stratám trhu.


TASR

Akcie U.S. Steel v reakcii vyskočili.


TASR
Ilustračné foto

Za väčšie riziká považujú podniky hospodársko-politické rámcové podmienky a slabý dopyt.


TASR
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 204
  2. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 10 168
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 493
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 284
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 872
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 725
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 023
  8. Vladimír Bojničan: Z výkalov bič neupletieš – ani keby opozícia zrovna začala znášať zlaté vajíčka 5 338
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťZatvoriť reklamu