BRATISLAVA. Tri dni po tom, čo začalo plynúť obdobie takzvaného celoplošného testovania, alebo slovami premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) skríning, vláda povedala aj to, ako majú pri testovaní postupovať firmy.
Testovanie vo firmách má byť dobrovoľné a zúčastniť sa ho môžu nielen zamestnanci podnikov, ale aj ich rodina. Štát plánuje na každého otestovaného prispieť podnikom sumou 3,50 eura a zabezpečí aj testy, ochranné pomôcky. Následnú likvidáciu materiálu si majú vyriešiť samotné firmy.
Zamestnávateľské zväzy však s týmto nastavením nie sú spokojné. Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ), ktorá združuje energetikov, poľnohospodárov, živnostníkov, obchodníkov či dopravcov, vláde vyčíta nielen to, že neskoro schválila manuál testovania vo firmách.
Prekáža jej, že sa firmy nevedeli dostať napríklad k antigénovým testom a problém majú zohnať aj zdravotnícky personál. Za problematické považuje asociácia tiež spájanie menších firiem s menej ako 250 zamestnancami, ktoré nemajú kapacity na vlastné testovanie, s väčšími.

“Mnohé firmy sa do testovania zapojiť chcú, na realizáciu je však potrebné vykonať mnoho úkonov, čo pre firmu, ktorá s tým nemá skúsenosť, môže byť mimoriadne náročné,” reagoval viceprezident asociácie Rastislav Machunka. Zväzom však najviac chýba zrozumiteľná a včasná komunikácia.
Celoplošné testovanie vyvrcholí - podobne ako na jeseň - cez víkend. Od 27. januára bude možné ísť na prechádzku do prírody či do práce iba s negatívnym testom.
Ako sú na to pripravené slovenské podniky? A čo so zamestnancami, ktorí na testovanie ísť odmietnu?