Akciový dôchodkový fond dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS) Poštovej banky – Prosperita vlani zarobil vyše 14 percent. Najbližšie mu bol indexový fond DSS VÚB Generali, no dosiahol len tretinovú výnosnosť (5,3 percenta).
DSS Poštovej banky sa to podarilo vďaka strategickému kroku, ktorý bol pre akciový fond dosť nezvyčajný. Ešte v roku 2019 a následne v roku 2020 začala aktívnejšie meniť štruktúru portfólia a odpredávať akciové pozície. To jej umožnilo vyhnúť sa prepadu na trhoch z marca až mája minulého roka.

DSS nakúpila namiesto akcií štyri typy štátnych dlhopisov – slovenské, nemecké, japonské a americké a veľkú časť portfólia vložila aj do drahých kovov, napríklad do zlata.
„Indikátory nám hovorili, že prichádza výrazné ekonomické spomalenie, ale nevedeli sme, že bude spojené so zdravotnými rizikami, a teda pandémiou,“ vysvetľuje v rozhovore pre INDEX generálny riaditeľ DSS Poštovej banky Martin KAŇA.
Čo sa v rozhovore dočítate:
- V čom spočíva daný algoritmus, ktorý vyhodnocuje, kam sa rúti trh?
- Ak by neprišla pandémia, prišla by napriek tomu recesia?
- Prečo ľudia nerozumejú druhému pilieru?
- Ako sa vyberá investičná stratégia na tento rok?
Prečo ste začali odpredávať akciové portfólio už v roku 2019 a následne v roku 2020 pred vypuknutím pandémie?
Je to naša úloha, pretože na akciovom fonde robíme aktívny manažment. Interne sme si nastavili, že budeme pozorovať nástup potenciálneho príchodu recesie.
Martin Kaňa (46)
- Do skupiny Poštovej banky prišiel v roku 2018 z pozície predsedu predstavenstva a generálneho manažéra Poisťovne Slovenskej sporiteľne. Stal sa generálnym riaditeľom a predsedom predstavenstva Prvej penzijnej správcovskej spoločnosti Poštovej banky a DSS Poštovej banky.
- V minulosti pôsobil okrem iného aj ako generálny manažér spoločnosti Across Wealth Management a ako šéf retailového predaja v Slovenskej sporiteľni.
Spravili sme si vlastný indikátor, ktorý nám posledné dva roky neustále počítal pravdepodobnosť jej príchodu. Ten sme vyhodnocovali a keď nám v čase indikoval, že s vysokou pravdepodobnosťou k tomu dôjde, tak sme začali aktívnejšie meniť portfólio.
To však neznamená, že sme aktívny portfólio manažment nerobili predtým alebo potom.
Kam ste teda šli a čo ste spravili?
Keď sme predpokladali, že akcie pôjdu dole, tak sme ich expozíciu znížili, menili sa aj samotné akcie, sektory či odvetvia a krajiny.
My sme sa vtedy rozhodli, že pôjdeme do bezpečného prístavu. Nakúpili sme štátne dlhopisy s vysokým ratingom.
Priestor a potenciál sme videli aj v drahých kovoch ako zlato a iné kovy. Keď sme po odznení najhorších efektov prvej vlny videli potenciál na rast, dokupovali sme opäť akciovú zložku.
V čom spočíva daný algoritmus, ktorý vyhodnocuje, kam sa rúti trh?