LUXEMBURG. Spotrebiteľské ceny v eurozóne v januári ožili a vzrástli medziročne o 0,9 percenta po decembrovom poklese o 0,3 percenta.
Ukázali to v stredu predbežné údaje európskeho štatistického úradu Eurostat.
Odhadovaná januárová miera inflácie prekonala predpovede analytikov, ktorí očakávali, že dosiahne 0,5 percenta. Prispel k tomu najmä rast cien v Nemecku a Holandsku.
Najviac rástli ceny potravín
Pokiaľ ide o hlavné zložky inflácie v eurozóne, podľa predbežných údajov Eurostatu v januári k nej najviac prispeli ceny potravín, alkoholu a tabaku, ktoré vzrástli o 1,5 percenta po decembrovom zvýšení o 1,3 percenta.
Nasledovali ceny služieb (o 1,4 percenta v porovnaní s nárastom o 0,7 percenta v decembri), neenergetických priemyselných výrobkov (1,4 percenta po decembrovom poklese o 0,5 percenta) a energií (-4,1 percenta po -6,9 percenta v decembri).
V medzimesačnom porovnaní pritom nestále ceny energií v regióne, ktorý zaviedol euro, v januári vzrástli o 3,8 percenta. A rovnako nestále ceny nespracovaných potravín stúpli medzimesačne o 1,1 percenta.
Takzvaná jadrová inflácia, v ktorej nie sú zahrnuté ceny energií a potravín, v januári vzrástla medziročne o 1,4 percenta.
Najväčšia inflácia bola v Nemecku
Oživenie inflácie v prvom mesiaci roka bude pravdepodobne vítanou správou pre Európsku centrálnu banku, ktorej cieľom je udržiavať infláciu tesne pod hranicou 2 percent. To sa jej však už roky nedarí dosiahnuť aj napriek veľmi nízkym úrokovým sadzbám a mohutnému programu nákupu aktív eurozóny.
Oživenie inflácie v januári bolo zvlášť viditeľné najmä v najväčšej ekonomike bloku v Nemecku, kde ceny medziročne vzrástli o 1,6 percenta po poklese o 0,7 percenta v decembri. A tiež v Holandsku, kde sa tempo rastu inflácie v januári zrýchlilo na 1,7 z decembrových 0,9 percenta.
Na Slovensku sa rast harmonizovanej inflácie podľa predbežného odhadu v januári, naopak, spomalil na 0,4 percenta z decembrových 1,6 percenta.