Autor je doktorandom na The University of Hong Kong a výskumníkom Stredoeurópskeho inštitútu ázijských štúdií.
Po vypuknutí pandémie koronavírusu sa Číne ako prvej krajine na svete podarilo opätovne naštartovať svoju ekonomiku na konci druhého kvartálu uplynulého roku. Vedenie krajiny si uvedomovalo, že pandémia koronavírusu tlačí svetovú ekonomiku k zásadným štrukturálnym zmenám, a preto v máji prišlo s novou ekonomickou stratégiou, takzvaným dvojitým obehom.
Obehy, na ktoré sa stratégia odkazuje, sú vonkajší a vnútorný. Vonkajším obehom sa mieni globálna ekonomika a stratégia podčiarkuje dôležitosť prepojenia čínskej ekonomiky na svetové hospodárstvo. Táto väzba stojí koniec koncov za dlhodobým úspechom čínskej ekonomiky v posledných štyroch dekádach.
Exportne orientované hospodárstvo benefitovalo z možnosti predávať svoje produkty na svetových trhoch a zo zahraničných investícií, ktoré rozšírili výrobné kapacity. Vonkajší obeh sa teda nijako nevymyká z doterajšieho trendu.
Kritická podpora spotreby
Oveľa dôležitejším je vnútorný obeh, ktorý je ťažiskom stratégie. Cieľom je totiž posilniť domácu ekonomiku, ktorá má výraznejšie prispievať k hospodárskemu rastu krajiny. Silná domáca ekonomika by mala stáť na dvoch pilieroch: domácej spotrebe a pokročilých technológiách.
Domáca spotreba má dlhodobo relatívne nízky podiel na hrubom domácom produkte krajiny a v celosvetovom meradle je Čína takmer na konci rebríčku. Rast ekonomiky je preto závislý prevažne od výroby exportných produktov a na fiškálnych investíciách, najmä do nehnuteľností a infraštruktúry.
Vedenie krajiny si však uvedomuje, že exporty majú svoj limit – už dnes je v niektorých odvetviach nadprodukcia – a taktiež, že sa diaľnice, letiská a železnice nedajú stavať v každej dedine.
Moderné technológie majú pomôcť Číne vyhnúť sa tzv. „pasci stredného príjmu.“ Týmto výrazom sa v ekonómii označuje stav, keď sa zvýšia platy v rozvojovej krajine, čo sa premietne do zvýšenia cien výrobkov a stratu kompetitívnej výhody, ktorá spočívala práve v nízkych cenách.
Na to, aby príjmy nestagnovali, ale naopak sa naďalej dvíhali, je potrebný technologický pokrok a preorientovanie výroby na komplexnejšie produkty.