Z kancelárií sa vysťahovali domov pred rokom a zatiaľ nie je jasné, kedy sa vrátia naspäť. Veľké firmy predpokladajú, že po skončení pandémie budú zamestnanci home office využívať vo väčšej miere.
"Mnohí sa však budú chcieť vrátiť naspäť na pracovisko, začať opäť pracovať v tímoch a spoločne riešiť nové výzvy," skonštatovala Jitka Adámková, riaditeľka divízie ľudských zdrojov Slovak Telekom a T-Mobile Czech Republic.
Telekomunikačný operátor má aktuálne viac ako 90 percent tímov na kancelárskych pozíciách doma. Do práce nastupujú "predné línie", teda predajcovia v maloobchode a technici zabezpečujúci inštalácie či opravy služieb a spojení. "Na home office pracuje každý, komu to charakter práce dovoľuje. Tento stav však vnímame ako prechodný, preto pracovné zmluvy v tomto smere neupravujeme," dodala Adámková.
Nová úprava Zákonníka práce k home officu sa zamestnancov, ktorí pracujú z domu dočasne, netýka.
Predsudky z minulosti
V roku 2019 na Slovensku z domu pracovala podľa Judity Jurašekovej Kucserovej, analytičky z Národnej banky Slovenska (NBS), ani nie desatina ľudí. Dôvodov bolo viac.

"Najznámejšie sú historicky ukotvené obavy zamestnávateľov z vyhýbania sa pracovným povinnostiam počas neprítomnosti zamestnancov na pracovisku. Ale súvisí s tým aj nedostatočná technologická vybavenosť, či už prenosnými IT zariadeniami, alebo zabezpečenými dátovými systémami," uviedla v analýze odborníčka centrálnej banky.
Očakáva, že práca z domu sa po odznení pandémie bude využívať viac. Pracovníci aj firmy majú dobré skúsenosti, značné investície do IT vybavenia spolu s technologickými inováciami budú aj naďalej k dispozícii a v spoločnosti ostane aj istá miera potreby sociálneho odstupu.
"Aj keď zamestnanci si v budúcnosti želajú pracovať z domu približne dva dni v týždni, zamestnávatelia im plánujú umožniť v priemere jeden deň za týždeň," konštatuje analytička NBS.