Do termínu na podanie daňového priznania zostáva niekoľko dní. Nepodávajú ho však len podnikatelia a živnostníci, ale aj bežní ľudia. Ak mali vlani okrem výplaty od zamestnávateľa aj ďalšie príjmy, môže im vzniknúť povinnosť zdaniť ich.

Špecialitou sú v posledných rokoch príjmy z predaja najznámejšej kryptomeny bitcoin. Tá vlani po rozmachu v roku 2017 opäť zažiarila. Jej cena sa zvýšila od začiatku pandémie v marci 2020 do konca decembra z úrovní okolo 5000 až na 26-tisíc eur.
INDEX sa pozrel, ako treba kryptomeny priznať daňovému úradu – samozrejme, ak bol nákup realizovaný prevodom cez bankový účet (napríklad cez platformu Revolut) a transakcia je daňovým úradom dohľadateľná.
Drvivá väčšina obchodov s kryptomenami však prebieha anonymne – buď cez decentralizovanú burzu, alebo cez bitcoinové automaty. V nich sa dá nakupovať za hotovosť. Nikto tak nezistí, koľko bitcoinov vlastníte a pripomína to skôr nákup a predaj vecí v bazári, kde je hotovostná transakcia v súkromí.
Oficiálne štatistiky o tom, koľko Slovákov nakúpilo alebo predalo bitcoiny, preto neexistujú a nikdy existovať nebudú. Sú len odhady.
Riaditeľ obchodníka s kryptomenami Bitstock.com Martin Stránsky tvrdí, že počas tohtoročného februára sa na Slovensku predali kryptomeny v hodnote za takmer 11,5 milióna eur.
Ako sa zdaňuje bitcoin
Vo všeobecnosti sa však príjem z kryptomien na Slovensku zdaňuje. „Ide o ostatný príjem fyzickej osoby podľa §8 zákona o dani z príjmov. Zdaňuje sa sadzbou 19 percent alebo 25 percent v závislosti od celkovej výšky zdaniteľných príjmov daňovníka,“ vysvetľuje Miroslav Marcinčin zo Slovenskej komory daňových poradcov.
Fyzická osoba z neho teda zaplatí daň 19 percent z tej časti príjmov, ktorá nepresiahne sumu 35 022,31 eura a 25 percent z tej časti príjmov, ktorá presiahne sumu 35 022,31 eura. Tento príjem sa deklaruje na siedmej strane daňového priznania typu B, VIII. oddiel, tabuľka č. 3, riadok 16.

V niektorých krajinách ako Portugalsko, Nemecko alebo Malta sa tento príjem nezdaňuje, preto niektorí ľudia formálne zmenia svoje sídlo, aby sa presunuli do "bitcoinových rajov".
Za príjem fyzickej osoby z predaja kryptomeny sa považujú tri situácie: prvou je výmena kryptomeny za tovary alebo služby, druhou sú výmena kryptomeny za inú kryptomenu alebo samotný predaj kryptomeny. Špeciálnou kategóriou je aj ťažba kryptomeny.
Jednotlivé prípady pre INDEX vypracovala daňová poradkyňa Alica Orda Oravcová.