SME

Spoliehať sa len na výrobu v Ázii vedie k technologickému dlhu

Dôležitý je vývoj vlastných výrobných technológií.

(Zdroj: Foxconn Slovakia)

Aj keď výroba televízorov ostáva nosným programom spoločnosti Foxconn Slovakia v Nitre, jej ambíciou je presadiť sa aj v iných odvetviach. PETER HRČKA, výkonný riaditeľ spoločnosti Foxconn Slovakia, vidí najväčšiu príležitosť v automobilovom priemysle, konkrétne v prechode na elektromobilitu.

Čo znamená, že Foxconn Slovakia nie je len výrobným závodom, ale Smart Factory?

Nie sme len výrobca, ktorý vyrobí produkt podľa zadania na čas a v požadovanej kvalite a cene. Sme partner, ktorý úzko spolupracuje so zákazníkom. Participujeme na vývoji produktu s cieľom dosiahnuť čo najvyššiu efektivitu a zároveň optimálne náklady na výrobné technológie. Tie vyvíjame sami s ohľadom na nasledujúce generácie produktov a aby sme tak dokázali flexibilne zareagovať na zmeny.

Kedy sa z firmy zameranej na výrobu televízorov stala firma vyrábajúca produkty aj pre iné odvetvia?

Expanziou čínskych značiek televízorov, ktoré sa začali dovážať na európsky trh, ubudlo z koláča európskych výrobcov. Aby sme udržali prácu pre našich ľudí, rozšírili sme produktové portfólio. Začali sme vyrábať set top boxy a hracie konzoly, ktorých počty kusov sa rátali na milióny. Okrem finálnych produktov, naše výrobné kapacity, nakoľko máme najväčšie výrobné kapacity na výrobu plošných spojov v Európskej únii, využívame aj na výrobu komponentov pre rôznych zákazníkov pre rozličné odvetvia. Vyrábame komponenty pre meteorologické sondy, sondy na meranie vlhkosti, komponenty pre nemocničnú techniku, vyrábali sme GPS moduly pre kamióny, ale aj zariadenia ktoré sa využívajú v živočíšnej výrobe. Monitorujú správanie zvierat, aby sa adekvátne optimalizoval proces kŕmenia.

Akým sektorom v súčasnosti dodávate služby a produkty?

Výroba televízorov je stále náš nosný program, ale čoraz viac sa snažíme prejsť aj do iných odvetví, keďže všetka spotrebná elektronika podlieha sezónnosti. Na jar a v letných mesiacoch nie je dopyt, ale v čase Vianoc alebo pri udalostiach, ako sú majstrovstvá sveta vo futbale či olympijské hry, stúpa až trojnásobne. To vyžaduje obrovskú flexibilitu vo výrobných kapacitách a v ľudských zdrojoch. Preto sme začali rozširovať portfólio o zákazníkov a odvetvia s opačnou sezónnosťou alebo väčšou stabilitou dopytu.

Súvisiaci článok Inkubátor technických riešení a inovácií Čítajte 

V ktorých ďalších sektoroch vidíte nové príležitosti pre Foxconn Slovakia?

Najväčšiu príležitosť vidíme v automobilovom priemysle, pretože v Európe je približne 140 fabrík, ktoré vyrábajú osobné autá, a ďalšie stovky fabrík, ktoré im dodávajú komponenty. Z hľadiska logistiky je Slovensko svojou centrálnou polohou veľmi atraktívne. Zhruba 40 percent týchto fabrík je v dosahu jedného dňa cesty autom. Našou hlavnou príležitosťou je však prechod na elektromobilitu. Dramaticky sa mení pomer mechanických a elektronických súčiastok v automobile. Tento trend začal pridávaním asistenčných systémov a multimediálnych aplikácii, avšak pri nasadení elektromotorov tento dopyt rastie exponenciálne. Vďaka našim najväčším výrobným kapacitám na výrobu plošných spojov v EÚ, 25-ročnej skúsenosti s touto technológiu a našej sieti dodávateľov vieme vývoj a výrobu v tejto oblasti posúvať ďalej.

Slovensko malo našliapnuté stať sa svetovou veľmocou vo výrobe televízorov, ale nestalo sa tak. Môže sa to ešte zmeniť?

Tak to už je asi preč. Vidím tu však širší problém. V EÚ sa žiadny výrobca neodhodlal postaviť továrne na panely a takisto tu chýbajú výrobné kapacity na polovodičové súčiastky, lebo by si to vyžadovalo veľké investície. Ale v svetle toho, že televízory sú čoraz tenšie, priviezť panel z Ázie bude stáť čoskoro logisticky rovnako ako poslať hotový televízor. Spoliehať sa však len na výrobu v Ázii nie je dobrá cesta, keďže vedie k stavu, ktorý volám technologický dlh. Digitalizácia a príchod elektromobility zvyšujú dopyt po čipoch, polovodičoch a obrazovkách, či už LCD, alebo skôr OLED. Hotové výrobky síce navrhujeme v EÚ, ale technológie výroby komponentov si dizajnujú výrobcovia v Ázii sami. Sú to veľmi presné technológie so sofistikovanými procesmi, ktoré možno nevieme ani replikovať, respektíve by sme ich museli vymýšľať takmer od nuly v prípade núdze. Bol by som rád, aby si to uvedomila aj EÚ, zamyslela sa nad technologickou samostatnosťou a podporila projekty firiem, ktoré by tu nasadili technológie aj za cenu toho, že by boli dotované. Zabezpečili by nielen nezávislosť, ale aj bezpečnosť. Veď si len pripomeňme čo sa deje ohľadom nasadenia technológií 5G sietí a obava o bezpečnosť dát.

Nakoľko sa darí automatizovať výrobu vo Foxconne v Nitre?

Automatizácia výroby je veľmi závislá od technológie a životného cyklu výrobku. Napríklad pri výrobe dosiek plošných spojov je výroba celá automatizovaná. Dokonca sme si sami navrhli unikátny plne robotický proces testovania, ktorý, podľa mojich informácii, nepoužíva nikto iný na svete. Pri tomto procese je celá výroba takmer bez dotyku ľudskej ruky a to hlavne preto, že súčiastky, ktoré sa osádzajú sú štandardizované. Omnoho komplikovanejšia je robotizácia výroby spotrebnej elektroniky, pretože súčiastky majú väčšinou unikátny tvar alebo balenie. Tam je dôležité spolupracovať s vývojárom produktu a hľadieť najmä do budúcnosti, aby sa investícia vrátila a s minimálnou modifikáciu využila aj v nasledujúcich generáciách produktu.

Ako sa zmenil sektor spotrebnej elektroniky za posledné štvrťstoročie?

Spotrebná elektronika prešla veľkou nielen konštrukčnou zmenou, ale najmä na poli dodávateľského reťazca a logistiky. Pokročila integrácia komponentov, čoho vplyvom sa ich počet pri finálnej montáži znížil. Predovšetkým elektronické súčiastky a integrované obvody. Čo sa týka televízorov, zásadnou zmenou prešla konštrukcia a technológia obrazovky. Pokiaľ sa sklené obrazovky vyrábali v Európe, tak LCD panely, čo je najväčšia a zároveň najdrahšia časť televízora, sa vyrábajú výlučne v Ázii. To úplne zmenilo logistiku a plánovanie. Navyše, keďže výrobné kapacity sú obmedzené, LCD panel sa stal komoditou, kde sa v čase mení jeho cena na základe dopytu. Preto treba sledovať trh a niekedy robiť strategické nákupy, či už pre cenu, alebo pre dostupnosť, keďže lehota dodania môže trvať aj šesť týždňov. Taktiež sa skrátil životný cyklus modelov na jeden rok. Vďaka smart funkciám a vyššiemu rozlíšeniu si televízory vyžadujú viac pamäte a výpočtovej kapacity, a tak modely rýchlo morálne zastarávajú.

Ako vidíte budúcnosť televízorov samých osebe?

Televízor sa skôr posunie do polohy monitora s kvalitným obrazom a zvukom, ktorý sa bude streamovať. Nie však optikou, ale cez 5G internet. Takisto je možné, že preberie na seba aj niektoré socializačné funkcie ako domáci asistent. Čo sa týka rozmerov televízora, tak bude rásť do veľkosti steny v obývačke, čo môže byť približne 65 palcov. Je možné, že takéto televízory sa budú vyrábať lokálne vzhľadom na logistiku a na to, že pôjde o OLED technológiu, ktorá je drahšia. Profesionálne riešenia a veľké zobrazovacie panely sa vydajú asi skôr smerom micro LED, kde sa budú dať modulárne vyskladať rôzne rozmery. Tu sa môže lokálna výroba zmeniť skôr na službu, kde by sa z importovaného polotovaru vyskladal hotový produkt.

Aký vplyv mala alebo má pandémia na elektrotechnický sektor a konkrétne na Foxconn Slovakia?

Pandémia priniesla krátkodobé výpadky vo výrobe súčiastok. Avšak aktuálny výpadok vo výrobe polovodičových komponentoch je už viac o celkovej výrobnej kapacite samej osebe ako o pandémii. Čo sa týka spotrebiteľov, pre obmedzenia mobility sa presunula zábava do domácností, čoho následkom stúpol dopyt po mobilných zariadeniach. Ľudia tiež začali viac pracovať z domu, vďaka čomu narástol dopyt po notebookoch o 20 percent. Takisto nástup elektromobility vytvoril obrovský dopyt.

Aké sú plány spoločnosti Foxconn Slovakia do budúcnosti?

Naše plány sú maximálne využiť naše skúsenosti a technológie v digitálnej dobe, ktorá prichádza. Chceme si udržať stabilného zákazníka – Sony, ktorý je s nami už 25 rokov. Máme však výborný základ na rozšírenie portfólia. Máme skúsenosti, ľudí, overené technológie a kapacity. Potenciál je veľký. Od cloudových riešení cez IoT zariadenia pre smart city až po komponenty pre elektromobilitu. Chceme si túto pozíciu udržať aj do budúcnosti, a preto kontinuálne investujeme do automatizácie a rozvoja našich talentov.

Tento článok vám prináša Foxconn.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

Technológie

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (8. 4. 2025)
USD 1.097
AUD 1.817
CZK 25.195
JPY 160.580
CAD 1.566
GBP 0.856
HUF 407.950
PLN 4.294
CHF 0.938
SEK 11.078

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  2. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  3. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  6. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  8. Na Marka oharka do jarka
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 53 184
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 011
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 123
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 439
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 011
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 019
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 818
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 4 034
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 99 075
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 79 772
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 485
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 810
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 148
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 786
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 115
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 747
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Dominic LeBlanc.

Odvetné clá začnú platiť v stredu.


TASR
Americký prezident Donald Trump.

Najväčšiu stratu zaznamenala spoločnosť Trump Media and Technology Group.


TASR 4
Úradujúci prezident USA Donald Trump počas Super Bowlu LIX.

Biely dom naplnil hrozbu.


ČTK 59
Talianska premiérka Giorgia Meloniová.

Meloniová sa v januári zúčastnila na Trumpovej inaugurácii.


TASR
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 99 075
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 79 772
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 485
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 810
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 148
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 786
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 115
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 747
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťZatvoriť reklamu