K najzraniteľnejším počas pandémie nepatria iba starí ľudia, ale aj ťažko choré deti. Podľa Inštitútu zdravotníckych analýz bolo na celom Slovensku do 23. februára hospitalizovaných 349 covid-19 pozitívnych detí do 10 rokov, z toho 19 potrebovalo umelú pľúcnu ventiláciu a päť zomrelo.
"V Národnom ústave detských chorôb súvisia hospitalizácie detských pacientov s ochorením covid-19 najčastejšie s iným základným ochorením. Ochorenie covid-19 je sekundárna diagnóza," vraví jeho hovorkyňa Dana Kamenická.
Ide o deti s onkologickými ochoreniami, úrazmi, akútnymi operáciami a inými závažnými, ale aj bežnými ochoreniami. Celkovo ich bolo 42, pričom v mnohých prípadoch základné ochorenie predstavovalo väčšie riziko, úmrtie neevidujú.

Medzi rizikové skupiny patria aj deti a rodiny, o ktoré sa starajú v Plamienku. "Mali sme rodiny, ktoré prekonali covid, teraz máme jednu, kde sme chlapca museli poslať do nemocnice," hovorí Mária Jasenková, riaditeľka neziskovej organizácie Plamienok, ktorá zabezpečuje domácu paliatívnu starostlivosť pre ťažko choré deti už takmer dve desaťročia.
Od roku 2002 ich bolo viac ako 400. Ide o deti, ktoré majú ťažko liečiteľné nádorové či srdcové choroby, cystickú fibrózu, detskú mozgovú obrnu, rôzne syndrómy, ale takisto vážne zranenia. Koronavírus ich stav môže len skomplikovať.
"Snažíme sa, aby sme ich nenakazili, sme všetci očkovaní, nosíme respirátory, na tom ešte rúška," opisuje Jasenková, podľa ktorej sa aktuálne starajú o desať detí.