SME
Pondelok, 30. január, 2023 | Meniny má Ema

Ako si kúpeľný rezort rozdelili Kollár, Mečiarovci a kráľ hazardu

V malom meste sa stretli veľké mená.

Kúpele Trenčianske Teplice. (Zdroj: Kúpele Trenčianske Teplice)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pri pohľade do katastrálnej mapy Trenčianskych Teplíc sa zdá, že kúpeľné mestečko v údolí Strážovských vrchov si rozporciovali kontroverzné mená.

Výrazný vplyv v ňom majú najmä firmy, ktoré vlastnil právnik Zoroslav Kollár alebo k nemu majú blízko. Sekundujú im spoločnosti z portfólia rodiny expremiéra Vladimíra Mečiara, českého veľkopodnikateľa Iva Valentu a právnika z éry mečiarizmu Miroslava Baláža.

Známe mená však kúpeľom zatiaľ oslnivý rozvoj nepriniesli. Osudy nehnuteľností vyvolávajú otázniky a pochybnosti. Trenčianske Teplice sú preto skôr ukážkou toho, ako ľahko sa dá „kúpiť“ slovenské mestečko.

J&T na scéne

Trenčianske Teplice sa počtom obyvateľov zaraďujú medzi najmenšie slovenské mestá. Trvalý pobyt si v nich uvádza niečo vyše štyritisíc ľudí. Ich rozvoj je prepletený s kúpeľníctvom, prvé zmienky o liečivých prameňoch pochádzajú z 13. storočia.

Článok nájdete aj v májovom vydaní mesačníka INDEX. Už v predaji. Článok nájdete aj v májovom vydaní mesačníka INDEX. Už v predaji. (zdroj: INDEX, Hej TY!)

Výrazne sa charakter kúpeľov zmenil po druhej svetovej vojne. Do lokality známej noblesou a vysokým štandardom socialistický režim nasmeroval rekreantov z radov pracujúceho proletariátu.

V šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch v meste pribudlo viacero nových veľkých kúpeľných domov. Trenčianske Teplice sa zaradili do prvej trojky najväčších poskytovateľov kúpeľných služieb na území Slovenska.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Predaj áut v Rusku sa vlani celkovo znížil o 59 percent.


ČTK 2 h
MG Rink v Trenčíne

Na výrobe ľadu sa šetriť energiou veľmi nedá, hovorí otec slávneho hokejistu.


27. jan
Ilustračná snímka

Situácia sa na trhu zmenila, investori na to musia reagovať.


26. jan

Na realitnom trhu dochádza k veľkým zmenám.


26. jan
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu