Slovenské verejné financie v poriadku nie sú. V rámci Európskej únie máme najvyššie riziko dlhodobej udržateľnosti verejných financií. Tvrdí to predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) Ján Tóth.

Úlohou tohto nezávislého hodnotiaceho orgánu je upozorňovať vládnucich politikov na to, že príjmy a výdavky štátu majú byť v rovnováhe a dlhy štátu majú byť udržateľné.
Rozhodujúcim činiteľom pri riadení tohto delikátneho procesu je minister financií. Na tomto poste teraz Eduarda Hegera strieda doterajší premiér Igor Matovič.
Problémy verejných financií naňho doľahnú plnou ťarchou. Zvlášť, keď odvrátenie následkov koronakrízy si vyžaduje ďalšie opatrenia v oblasti podpory ekonomiky, nezamestnanosti a verejného dlhu.
Prečo by mal riešiť nezamestnanosť
Prioritnou úlohou vlády je rozhýbať ekonomiku silnejšími dotačnými systémami. Vláda sa síce pochválila pomocou pre firmy a podnikateľov, no podľa predsedu RRZ nie je dostatočná.
„Je možné, že nedostatočné stimuly sú viac nákladné, ako sme si doteraz mysleli, a môžu tiež znižovať potenciál ekonomiky do budúcnosti,“ varoval Ján Tóth v ekonomickej analýze, ktorú prezentoval pre Slovensko-rakúsku obchodnú komoru.
Prvé náznaky nedostatočnej podpory podľa neho vidieť v raste počtu dlhodobo nezamestnaných (sú bez práce dlhšie než jeden rok), čo je tradičná slabina slovenskej ekonomiky.
Úrady práce koncom februára tohto roka evidovali 85,5 tisíca dlhodobo nezamestnaných ľudí. Medziročne je ich viac o 46 percent, respektíve 27-tisíc.