BRATISLAVA. Plénum Národnej rady (NR) SR v stredu schválilo novelu zákona o verejnom obstarávaní, ktorú predložila poslankyňa koaličnej SaS Anna Zemanová.
Cieľom je odstránenie národného goldplatingu a zosúladenie národnej úpravy s európskou v oblasti služieb zameraných na výskum a vývoj. Návrh zákona podporilo 85 zo 127 prítomných poslancov.
Oblasť verejného obstarávania je v základných rámcoch regulovaná na európskej úrovni smernicou.
Zemanová poukázala na to, že súčasná slovenská právna úprava je v niektorých aspektoch prísnejšia, a to aj v oblastiach postupov subjektov, ktorých zákazky sú spolufinancované viac ako 50 percentách verejným obstarávateľom alebo obstarávateľom.
V súčasnosti tieto subjekty musia zabezpečiť obstaranie služieb v oblasti výskumu a vývoja prísnejšími postupmi podľa zákona o verejnom obstarávaní.
"Úprava má veľký potenciál zjednodušiť najmä implementáciu projektov a zabezpečiť efektívne a včasné využitie finančných prostriedkov poskytnutých Slovenskej republike z európskych štrukturálnych a investičných fondov na podporu inovácií, rozvoj regiónov a znižovanie regionálnych rozdielov," konštatuje poslankyňa v dôvodovej správe.
Osobitne je podľa nej takéto zosúladenie vhodné v prípade podpory výskumno-vývojových projektov, ktoré boli vyhodnotené ako vysoko kvalitné v rámci komunitárnych nástrojov podpory Európskej únie (EÚ).
Plénum odobrilo aj pozmeňujúci návrh Zemanovej, podľa ktorého sa precizuje úprava výnimky na výskumno-vývojové služby. Má tak byť evidentné, že zákon sa vzťahuje len na verejné zákazky spĺňajúce ďalšie podmienky. Nemalo by teda dochádzať k aplikačným problémom, ktoré spočívali v tom, že výnimka by sa neuplatňovala v praxi.
Ďalšie schválené zákony
- Súčasná právna úprava umožňuje vlastníkom diaľnic, ciest a miestnych komunikácií majetkovoprávne usporiadať pozemky pod pozemnými komunikáciami formou vyvlastnenia vo verejnom záujme v termíne do 31. decembra 2020. Túto lehotu je podľa Ministerstva dopravy a výstavby SR nevyhnutné predĺžiť až do konca roka 2030. Pripravilo preto novelu cestného zákona, ktorú v stredu poslanci parlamentu schválili.
Parlament odobril novú legislatívu prinášajúcu zmeny v zákone o používaní genetických technológií a geneticky modifikovaných organizmov (GMO), a v zákone o pestovaní geneticky modifikovaných rastlín v poľnohospodárskej výrobe. Ide o transpozíciu smernice Európskeho parlamentu a Rady EÚ z marca 2015. Týka sa možnosti členských štátov obmedziť alebo zakázať pestovanie GMO na ich území.
Riziko ohrozenia života, zdravia, neľudského alebo zlého zaobchádzania s dieťaťom by sa malo znížiť. Prispieť k tomu má poslanecká novela zákona o zdravotnom poistení. Novelou zákona sa zavádza oznamovacia povinnosť zdravotnej poisťovne voči orgánu sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.
Členom Správnej rady Ústavu pamäti národa na šesťročné funkčné obdobie, ktoré začína plynúť 1. mája, sa stal Marek Syrný. Do funkcie ho 86 hlasmi schválili poslanci. Syrného do funkcie navrhla Eva Hudecová (Sme rodina).