SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Volkswagen je top vyzývateľ Tesly, predpovedajú mu prvenstvo

Automobilky investujú miliardy.

Na trhové pozície Tesly útočí konkurencia. (Zdroj: SITA-AP)

Časy, keď sa tradičné automobilky posmievali Elonovi Muskovi a jeho Tesle, sa dávno skončili. Už v ňom nevidia konkurenta z inej galaxie, ktorý investorom bez ostychu páli miliardy dolárov.

Súvisiaci článok Nio má byť zabijak Tesly. Pred sebou má ešte dlhú púť Čítajte 

Z nováčika vyrástol trendsetter v sektore elektroáut, ktorý pred ostatnými výrobcami získal veľký náskok. Tesla je sebestačná, používa vlastné batérie a disponuje najpokrokovejšími technológiami, ktoré vyvíja pod vlastnou strechou.

Čoraz prísnejšie emisné limity vtiahli do elektrobiznisu okrem nových hráčov aj tradičných výrobcov. Automobilové giganty na čele s Volkswagenom doháňajú, čo zameškali.

Okrem čistokrvných elektroáut ponúkajú čoraz rozšírenejšie plug-in hybridy. V týchto autách kombinujú klasický spaľovací motor s elektrom, aby dosiahli o niečo nižšiu spotrebu paliva a stlačili emisie.

Článok nájdete aj v májovom vydaní mesačníka INDEX. Už v predaji. Článok nájdete aj v májovom vydaní mesačníka INDEX. Už v predaji. (zdroj: INDEX, Hej TY!)

Plány tradičných automobiliek sú až nápadne podobné, žiadna sa nesnaží ísť proti prúdu. Spája ich presvedčenie, že do roku 2030 sa nanovo prerozdelí ranný trh s autami na elektrický pohon. Očakáva sa, že masívnymi investíciami do vývoja obrátia trh naruby.

Pasujú ho za nového kráľa

Volkswagen (VW) by mal byť papierovo najväčším vyzývateľom Tesly, vlani vyrobil niečo cez 231-tisíc áut na elektrický pohon. Na porovnanie, Tesla ich dodala takmer pol milióna, čo v porovnaní s rokom 2019 predstavuje nárast o 36 percent. Na globálnom trhu elektrických áut si tak drží pohodlný 20-percentný podiel.

Do roku 2025 by malo dôjsť k obratu.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vodíkové auto z dielne Technickej univerzity Košice reprezentovalo Slovensko na Expo v Dubaji.

Živčák: Mohlo by pribudnúť 10-tisíc miest.


12 h

Chce u nás vyrábať elektromobily.


1. júl
Ilustračné foto

Z pohľadu cien kľúčových komodít patria Slováci k najzraniteľnejším v EÚ.


1. júl

Pôvodom švédska automobilka je považovaná za lídra v bezpečnosti.


1. júl
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu