V 60-tisícovom meste Petaluma v americkom štáte Kalifornia majú 16 klasických čerpacích staníc. Viac ich nebude, aj keď sa v ňom plánuje ďalšia rezidenčná výstavba. Rozhodla o tom tamojšia radnica s tým, že chce prispieť k boju s klimatickou krízou a takisto podporiť biznis nabíjačiek pre elektrické autá.
Írsky telekomunikačný operátor Eir na e-nabíjačky zmení 180 starých telefónnych búdok. Projekt, na ktorom spolupracuje so sieťou nabíjačiek pre e-autá EasyGo, má prispieť k tomu, aby v 4,7-miliónovom Írsku do roku 2030 jazdilo na cestách najmenej 936-tisíc vozidiel na elektrický pohon. Rovnaké plány s nevyužívanými telefónnymi kioskmi majú aj operátori v Spojenom kráľovstve či v Nemecku.

Mestá a samosprávy zasa plánujú výstavbu nabíjačiek na lampách verejného osvetlenia. Pražský magistrát chce v najbližších dvoch rokoch vybudovať šesťtisíc takýchto nabíjacích bodov, prvý tucet sprevádzkoval už vlani.
Obdobné pilotné projekty sú aj na Slovensku - v Bratislave, Sabinove či v Dolnom Kubíne. Nabíjačky pribúdajú aj na bežných pumpách, pri supermarketoch a penziónoch.
Z týchto príkladov vidieť, že infraštruktúra pre elektromobilitu sa zvyšuje. Jej základ však už teraz tvoria siete verejných nabíjacích staníc, ktoré vznikli v predchádzajúcich rokoch a stále sa rozširujú.
Na Slovensku väčšinu trhu obsluhujú značky GreenWay a ZSE Drive, ktorým sekunduje ambiciózny nováčik ejoin Go. Mozaiku dopĺňajú nabíjačky Tesla Supercharger či sieť pre mikroelektromobilitu spoločnosti Antik.
INDEX zosumarizoval, aké typy nabíjačiek majú momentálne v prevádzke a aké plány majú s rozširovaním sietí.
Aj zo štátnych dotácií
Benzín a naftu možno v súčasnosti na Slovensku natankovať na viac než 900 čerpačkách rôznych sietí, od globálnych až po lokálne nonamy. Na porovnanie, batéria e-auta sa dá "naplniť" zhruba v 250 lokalitách s nabíjacími stojanmi či s nástennými nabíjacími boxmi.