BRATISLAVA. V Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústave (SEPS) museli opraviť tendre. Podľa nového predsedu predstavenstva SEPS Petra Dovhuna sa totiž bývalé vedenie štátneho podniku správalo k niektorým „vyvoleným“ firmám nadštandardne a veľmi zhovievavo.
V SEPS predtým podľa neho často súťažil úzky okruh spoločností.
„Tento stav bol výsledkom celého súhrnu nastavenia systému. Od predpokladanej hodnoty zákazky, cez kvalifikačné kritériá, rozhodnutie o obsahu predmetu diela kombináciou aj oddeliteľných činností, až po veľmi prísne formálne vyhodnocovanie s okamžitým následkom vylúčenia,“ uviedol v rozhovore pre portál vEnergetike.sk Dovhun s tým, že zmeniť to chce nové vedenie spoločnosti prenastavením systému a oslovovaním širšieho okruhu vzájomne neprepojených a nezosúladených záujemcov.
Podali aj trestné oznámenie
Nateraz noví manažéri našli v SEPS jeden prípad, o ktorý by sa mohli zaujímať aj orgány činné v trestnom konaní. „Podali sme trestné oznámenie, ktoré kompetentné orgány preverujú. Ide o predaj budovy spoluvlastnenej spoločnosťou SEPS,“ podotkol Dovhun.
Noví manažéri pod jeho vedením sa chcú okrem klasického zabezpečenia bezpečnosti a spoľahlivosti prenosovej sústavy sústrediť aj na hospodárnosť ekonomiky a výdavkov štátneho podniku.
„Určite prvoradou záležitosťou, na ktorej treba pracovať, je zabezpečiť efektívne a transparentné fungovanie spoločnosti. Veľmi dôležité je pokračovať v už naštartovanom stransparentňovaní a otváraní procesu obstarávania pre širší okruh záujemcov,“ konštatoval Dovhun.
Spolupráca s Útvarom hodnoty za peniaze
Veľa so sľubuje aj od spolupráce s Útvarom hodnoty za peniaze, ktorý pôsobí na ministerstve financií, ktoré je jediným akcionárom SEPS.
„Zo spolupráce už vyplynula séria návrhov opatrení pre lepšie nakladanie s prostriedkami spoločnosti a ich priorizáciu. Výsledky a odporúčania auditu postupne aplikujeme do praxe. Napríklad do pružnejšej organizačnej štruktúry, či zvýšenia efektivity investičných a prevádzkových nákladov,“ uzavrel Dovhun.