V slovenských realitách padol včera historický rekord. Spoločnosti Wood&Company a Tatra Asset Management kúpili bratislavské nákupné centrum Aupark.
Od doterajšieho vlastníka, spoločnosti Unibail-Rodamco-Westfield, prevzali 60-percentný podiel s opciou na jeho zvýšenie v budúcnosti.

Cena transakcie dosiahla 450 miliónov eur. Doterajší rekord z roku 2014, keď finančník Peter Korbačka prevzal nákupné centrum Eurovea na opačnom brehu Dunaja, prekonala o 90 miliónov eur.
O pozadí obchodu a o ďalších plánoch s Auparkom sa INDEX zhovára s investičným riaditeľom Wood&Company Martinom ŠMIGUROM, zodpovedným za realitné aktíva skupiny na slovenskom trhu.
V rozhovore sa dočítate:
- Ako prebiehali rokovania s doterajším vlastníkom Auparku
- Do akého rizika vstupujú noví majitelia
- Či plánujú rozširovanie nákupného centra
- Ako vnímajú konkurenčný trh
- Či sa pozerajú po ďalších nákupných centrách
O predaji bratislavského Auparku sa v kuloároch začalo špekulovať pred pol rokom. Prečo sa finálna dohoda rodila tak dlho?
Naša diskusia s Unibail-Rodamco-Westfield (URW) ohľadom Auparku sa začala zhruba pred dvomi rokmi. Transakčný cyklus ovplyvňuje viacero faktorov, v posledných mesiacoch sa k nim pridala pandémia a jej trhové konzekvencie.
Tiež treba zohľadniť, že ide o transakciu v hodnote, ktorá je na slovenské pomery rekordná a veľmi komplexná z pohľadu štruktúry. Aj z toho dôvodu sa na ňu viazal pomerne rozsiahly objem súvisiacich procesov.
Na druhej strane musím povedať, že komunikácia s URW bola po celý čas maximálne korektná a efektívna, o čom svedčí aj to, že finálnu dohodu sa podarilo uzavrieť ešte počas tvrdého lockdownu.
Suma je na slovenské pomery naozaj astronomická. Prečo vstupujete do rizika v čase, keď nikto nevie, ako dlho ešte pandémia so všetkými svojimi dôsledkami potrvá?