BRUSEL. Emisie kysličníka uhličitého z fosílnych palív v Európskej únii vlani pre pandémiu koronavírusu klesli o 10 percent.
Informoval o tom v piatok štatistický úrad Európskej únie Eurostat. Podľa jeho údajov sa emisie oproti roku 2019 znížili vo všetkých 27 členských krajinách únie, keďže vlády prijali lockdowny na spomalenie šírenia vírusu.
Najviac emisie klesli v Grécku (-18,7 percenta), Estónsku (-18,1 percenta), Luxembursku (-17,9 percenta), Španielsku (-16,2 percenta) a Dánsku (-14,8 percenta).
Na Slovensku bol pokles na úrovni 8 percent. Najmenej sa emisie vlani znížili na Malte (-1 percenta), v Maďarsku (-1,7 percenta), Írsku (-2,6 percenta) a v Litve (-2,6 percenta).

Eurostat uviedol, že oblasti redukcie boli rôzne. „Najviac klesli emisie z uhlia. Spotreba ropy a ropných produktov sa tiež nížila v takmer všetkých členských štátoch, ale spotreba zemného plynu oslabila iba v 15 členských krajinách a v 12 sa zvýšila alebo zostala na rovnakej úrovni," konštatoval štatistický úrad.
Emisie kysličníka uhličitého zo spotreby energií tvoria v EÚ 75 percent všetkých skleníkových plynov pochádzajúcich z ľudskej činnosti.
V rámci európskej Zelenej dohody sa Európska únia zaviazala do roku 2030 zredukovať emisie skleníkových plynov aspoň o 55 percent v porovnaní s úrovňou z roku 1990.