BRATISLAVA. Niektoré opatrenia hospodárskej mobilizácie by mohli byť prijaté nielen v núdzovom stave alebo vo výnimočnom stave, ale aj v mimoriadnej situácii.
Vyplýva to z návrhu na skrátené legislatívne konanie poslaneckej novely zákona o hospodárskej mobilizácii, ktorý v stredu schválila vláda.
Návrh predložila do parlamentu skupina koaličných poslancov.
Namiesto núdzového stavu
Zákon by mal nahradiť doteraz platný núdzový stav.

„Predkladaný návrh zákona umožňuje väčšinu z opatrení hospodárskej mobilizácie zachovať aj v prípade, že by núdzový stav skončil. Postačujúca na ich pokračovanie by bola mimoriadna situácia. Z toho dôvodu sa navrhuje v príslušných ustanoveniach zákona o hospodárskej mobilizácii, ktoré sú dosiaľ viazané na núdzový stav alebo výnimočný stav, doplniť viazanosť aj na mimoriadnu situáciu,“ uviedlo v dôvodovej správe k schválenému návrhu ministerstvo hospodárstva.
Rezort zdôvodnil návrh na skrátené legislatívne konanie tým, že v súčasnosti platný núdzový stav predstavuje výrazný zásah do základných práv a slobôd a dochádza k ohrozeniu základného ľudského práva na život. Zároveň vláda odôvodnila predĺženia núdzového stavu aj nutnosťou zachovať už realizované opatrenia hospodárskej mobilizácie.
Návrh odstraňuje legislatívne nedostatky
Schválenie predkladaného návrhu zákona v Národnej rade vytvorí podľa rezortu predpoklady na skoršie skončenie núdzového stavu, lebo vykonávanie opatrení hospodárskej mobilizácie prestane byť viazané na jeho trvanie.
Zároveň bude možné aj v budúcnosti realizovať opatrenia hospodárskej mobilizácie aj mimo núdzového stavu a nebude preto nutné len pre ne vyhlasovanie núdzového stavu.
Návrh taktiež odstraňuje niektoré zrejmé legislatívne nedostatky a reaguje na niektoré aplikačné problémy.
Ďalšie veci z rokovania vlády:
- V odvetví vnútrozemskej vodnej dopravy by malo dôjsť k uľahčeniu mobility pracovnej sily. Odborná spôsobilosť kvalifikovaných pracovníkov vodnej dopravy by totiž mala byť uznávaná v celej Európskej únii. Zabezpečiť to má novela zákona o vnútrozemskej plavbe z dielne ministerstva dopravy a výstavby, ktorú v stredu schválila vláda.
- Prípravu, realizáciu a financovanie stavieb či rekonštrukcie diaľníc, rýchlostných ciest a ciest I. triedy čakajú presnejšie pravidlá. Vláda s pripomienkami odobrila harmonogram prípravy a výstavby projektov cestnej infraštruktúry z dielne rezortu dopravy. Do prípravy a realizácie projektov sa má podľa ministra Andreja Doležala ročne investovať okolo 0,8 percenta HDP.
- Vláda schválila aj akčný plán Národného programu zdravotnej starostlivosti o pacientov so zriedkavými chorobami do roku 2030 na tento a nasledujúci rok. Návrh vzišiel z dielne ministerstva zdravotníctva.
- Jadrové zariadenia na Slovensku boli v roku 2020 prevádzkované bezpečne a spoľahlivo. Úrad jadrového dozoru vlani neobmedzil rozsah alebo platnosť povolenia, ani nezastavil prevádzku žiadneho jadrového zariadenia, uvádza sa v materiáli Správa o stave jadrovej bezpečnosti jadrových zariadení na území Slovenskej republiky a o činnosti Úradu jadrového dozoru Slovenskej republiky za rok 2020, ktorý schválila vláda.
- Vláda odobrila návrh stratégie a akčného plánu na zlepšenie postavenia Slovenska v indexe DESI do roku 2025. Rebríček DESI hodnotí krajiny z pohľadu digitalizácie. Cieľom materiálu z dielne ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie je v horizonte piatich rokov posunúť Slovensko z poslednej tretiny rebríčka DESI do jeho stredu a teda dosiahnuť aspoň priemer EÚ.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19
