BRATISLAVA. Slovensko bude mať legislatívu o trvalom "kurzarbeite". Zákon o podpore v čase skrátenej práce z dielne ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny podpísala v utorok prezidentka SR Zuzana Čaputová. TASR o tom informoval odbor komunikácie prezidentskej kancelárie.
"Podstatou tohto nástroja má byť poskytovanie právne nárokovej podpory, ktorá bude účelovo jednoznačne určená na vyplácanie náhrady mzdy zamestnanca alebo náhrady platu zamestnanca v čase, keď zamestnávateľ nemôže prideľovať zamestnancom prácu v pôvodne dohodnutom rozsahu a dochádza tak k tzv. 'skrátenej práci'," vysvetlil rezort v predkladacej správe.
Štátnozamestnanecký pomer sa vypustil
Ministerstvo vychádzalo aj zo skúseností s projektom Prvá pomoc. Podpora bude podľa novej legislatívy vyplácaná v čase skrátenej práce od začatia obmedzenia činnosti zamestnávateľa vplyvom vonkajšieho faktora do skončenia obmedzenia činnosti zamestnávateľa.

Nárok na podporu vznikne vtedy, ak sa obmedzí činnosť zamestnávateľa natoľko, že nemôže najmenej jednej tretine zamestnancov prideľovať prácu v rozsahu aspoň 10 % ustanoveného týždenného pracovného času.
"Za vonkajší faktor sa považuje ten, ktorý má dočasný charakter a zamestnávateľ ho nemohol ovplyvniť, alebo mu nemohol predísť a ktorý má negatívny vplyv na prideľovanie práce zamestnancom – najmä mimoriadna situácia, výnimočný stav alebo núdzový stav, mimoriadna okolnosť alebo okolnosti vyššej moci," vysvetlilo ministerstvo v materiáli. Za takýto vonkajší faktor sa však nebude považovať vojna či sezónnosť práce, reštrukturalizácia, plánovaná odstávka ani rekonštrukcia.
"Na účely tohto zákona sa navrhuje za mimoriadnu okolnosť považovať aj takú, ktorú môže vyhlásiť vláda Slovenskej republiky na základe zverejnenia Štatistického úradu Slovenskej republiky, že hrubý domáci produkt za predchádzajúci štvrťrok vyjadrený v stálych cenách medziročne klesol, a na základe bezprostredne nasledujúcej prognózy Výboru pre makroekonomické prognózy, že príslušný ročný hrubý domáci produkt vyjadrený v stálych cenách klesne medziročne aspoň o tri percentuálne body," doplnili v materiáli.
Podpora by sa mala poskytovať na zamestnanca, ktorý je v pracovnom pomere, a tiež na fyzickú osobu, ktorá je v právnom vzťahu na základe zmluvy o profesionálnom vykonávaní športu. Na základe pozmeňujúceho návrhu Petry Krištúfkovej (Sme rodina) sa vypustil štátnozamestnanecký pomer.
Vláda môže dobu poskytovania podpory predĺžiť
Zamestnávateľ bude musieť mať zaplatené poistné na sociálne poistenie a povinné príspevky na starobné dôchodkové sporenie za celé obdobie trvania povinnosti platiť poistné, najmenej 24 mesiacov predtým, ako požiada o podporu. Zamestnávateľ takisto nesmel porušiť zákaz nelegálneho zamestnávania v období dvoch rokov pred podaním žiadosti o pomoc.
Podmienku nároku na poskytnutie podpory v čase skrátenej práce podľa pozmeňujúceho návrhu Krištúfkovej splní aj ten zamestnávateľ, ktorý podľa zákona o sociálnom poistení má odloženú splatnosť poistného na sociálne poistenie a povinných príspevkov na starobné dôchodkové poistenie, ktorej termín je stanovený po dni podania žiadosti o poskytnutie podpory v čase skrátenej práce.

Rovnako sa zabezpečí splnenie podmienky aj u zamestnávateľa, ktorému je odpustená povinnosť zaplatiť poistné na sociálne poistenie a povinné príspevky na starobné dôchodkové sporenie.
Podporu teda firma bude môcť dostať na zamestnanca, ktorému nevie prideliť prácu v rozsahu aspoň 10 % ustanoveného týždenného pracovného času – musí ho však zamestnávať už aspoň mesiac, nesmie mu plynúť výpovedná lehota a bude musieť tiež mať vyčerpanú dovolenku za predchádzajúci kalendárny rok.
Poskytovať túto podporu má byť možné v úhrne najviac šesť mesiacov počas 24 po sebe nasledujúcich mesiacov. Vláda však bude môcť svojím ustanovením túto dobu predĺžiť.
Zamestnávateľ bude musieť podporené pracovné miesto zachovať aspoň dva mesiace po skončení poberania podpory, avšak s výnimkou pracovného miesta, na ktorom došlo ku skončeniu pracovného vzťahu z dôvodov na strane zamestnanca, vrátane prípadov závažného porušenia pracovnej alebo služobnej disciplíny.
Podpora by podľa zákona mala byť poskytnutá za každú hodinu prekážky vo výške 60 % priemerného hodinového zárobku zamestnanca v kalendárnom mesiaci, za ktorý sa poskytuje podpora. Maximálna podpora sa vypočíta z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov.
Prechodným ustanovením sa súčasne upravuje platenie poistného štátom za osoby uplatňujúce si odvodovú úľavu v období pred účinnosťou zákona, ktoré sa stali poistencami štátu z dôvodu ich PN, OČR alebo materskej dovolenky, pričom tento dôvod trvá aj po nadobudnutí účinnosti zákona.
Zákon bude účinný od 31. decembra tohto roka okrem niektorých ustanovení, ktoré nadobudnú účinnosť 1. januára 2022, či 1. januára 2023.
Ďalšie rozhodnutia prezidentky:
- Prezidentka ani po druhý raz nepodpísala zákon o ochrane hospodárskej súťaže. Právnu normu už raz vrátila Národnej rade SR, plénum však jej veto 11. mája prelomilo, zákon tak bude platiť napriek jej námietkam. Hlava štátu odporúčala vypustiť sporné úpravy v kompetenčnom zákone.
- Súdy budú miernejšie posudzovať vecné odôvodnenie odporu, ktoré podá spotrebiteľ proti platobnému rozkazu. Má sa tak zlepšiť prístup k spravodlivosti pre spotrebiteľov. Vyplýva to z novely zákona o upomínacom konaní z dielne rezortu spravodlivosti, ktorú dnes podpísala prezidentka.
- Advokáti, exekútori a notári budú môcť počas mimoriadnej situácie či núdzového stavu voliť a hlasovať elektronicky. Vyplýva to z novely zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 a v justícii, ktorú dnes podpísala prezidentka.
- Zdravotná dokumentácia pacientov, ktorí sú napríklad v kóme, sa má sprístupniť najbližšej rodine aj bez ich predchádzajúceho súhlasu. Pôjde len o krajnú možnosť pre prípady, keď neexistuje písomné splnomocnenie alebo súhlas. Vyplýva to z návrhu novely zákona o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, ktorú odobrila prezidentka.
- Súčasťou nadlimitných zákaziek verejného obstarávania osobných a nákladných automobilov či autobusov bude od augusta povinný podiel ekologických vozidiel. Táto povinnosť sa bude týkať aj lízingu, splátkového predaja, prenájmov, niektorých služieb vo verejnom záujme v osobnej doprave či služieb, ktoré sa vykonávajú s pomocou vozidla. Počíta s tým zákon o podpore ekologických vozidiel cestnej dopravy, ktorý podpísala prezidentka.
- Fungovanie menších investičných spoločností sa zjednoduší. Vyplýva to z novely zákona o cenných papieroch a investičných službách z dielne rezortu financií, ktorú podpísala prezidentka.
- Cezhraničná distribúcia fondov kolektívneho investovania sa má uľahčiť. Vyplýva to z novely zákona o kolektívnom investovaní, ktorú podpísala prezidentka.
- O posielaní väčšej finančnej hotovosti v balíku, liste alebo v batožine bez sprievodu cez hranice EÚ bude môcť finančná správa žiadať informácie a zároveň bude môcť tieto prostriedky v prípade podozrenia, že majú súvislosť so spáchaním trestného činu, aj zadržať. Hlásenie s podrobnými informáciami o odosielateľovi, príjemcovi, pôvode peňazí či o ich pravdepodobnom použití by mal odosielateľ alebo príjemca doručiť v lehote 30 dní. Vyplýva to z novely colného zákona, ktorú v utorok podpísala prezidentka.
- Povinnosť vážiaceho systému pre smetiarske autá, ktorá mala platiť od roku 2023, sa zruší. Vyplýva to z novely zákona o odpadoch, ktorú podpísala prezidentka. Po novom bude stačiť, že zberové spoločnosti ohlásia obci množstvá vyzbieraného odpadu.
- Procesy okolo čerpania peňazí z Európskych štrukturálnych a investičných fondov sa zjednodušia. Zníži sa administratívna záťaž poskytovateľom, prijímateľom, ale i ostatným subjektom, ktoré sa zúčastňujú na implementácii poskytovania eurofondov. Počíta s tým novela zákona o príspevku poskytovanom z EŠIF z dielne Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR, ktorú podpísala prezidentka.
- Možnosti na podporu obstarávania zariadení sociálnych služieb sa upravia. Má sa tak zvýšiť kvalita života obyvateľov miest a obcí v dôchodkovom veku odkázaných na pomoc inej osoby a sociálne služby. Prezidentka podpísala návrh zákona o Štátnom fonde rozvoja bývania.