BRATISLAVA. Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský (OĽANO) oznámil, že odstúpi z funkcie.
Urobiť tak chce v pondelok 31. mája.
Odporučil Fecka
Mičovský to oznámil na brífingu v súvislosti s dianím v Slovenskom pozemkovom fonde.
"Ja som ako lesník nikdy nechcel vstúpiť do politiky, no uveril som nejakému Igorovi Matovičovi a jeho protikorupčnému hnutiu. Po objasnení so situáciou na Slovenskom pozemkovom fonde som sa mohol spreneveriť svojim protikorupčným princípom, a tváriť sa, že mňa sa to netýka, ale nie. Podávam demisiu. Potrebujem ešte dotiahnuť na rezorte jedno rokovanie, potom odstúpim," povedal Mičovský s tým, že o jeho rozhodnutí podať demisiu sa s nikým nerozprával a je nemenné.
Mičovský naznačil, že novým agroministrom by sa mohol stať jeho stranícky kolega z OĽaNO Martin Fecko. Ten je v súčasnosti štátnym tajomníkom rezortu pôdohospodárstva.
„Ja si Martina nesmierne vážim. Možno to bude práve on, kto tu bude o chvíľu stáť namiesto mňa. Bude to dobrá voľba. Nechcem však predbiehať, rozhodnúť o tom musia iní," povedal Mičovský.
Rodinkárstvo poprel
Končiaci agrominister ďalej uviedol, že nie je priateľ s matkou šéfky Slovenského pozemkového fondu Bartošovou, ako sa objavilo v médiách. Tie práve tento dôvod označili ako možný, že Bartošová bola vymenovaná do funkcie.
"Nepoznám ju, je to lož. Bartošová sa ukázala ako veľmi dobrá a talentovaná odborníčka. Výrazne sa ukázala vo vzťahu k pozemkom, najmä pod diaľnicami. Pomohla aj personálnej rekonštrukcii fondu. Podrobnosti jej údajného korupčného správania mi nie sú známe. No pre zachovanie svojej sebaúcty odstúpim," dodal.
„Pána ministra Mičovského vnímam ako človeka s veľkým zmyslom pre spravodlivosť. Jeho rozhodnutie akceptujem a vyjadrujem vďaku za odvedenú prácu v rezorte, v ktorom zdedil po bývalých vládach premyslený systém nezaslúžených privilégií a úplatkov," reagoval na demisiu premiér Eduard Heger (OĽaNO) s tým, že očista agrorezortu bude pokračovať.
Mičovský nedokázal včas odseknúť chápadlá mafii
Hnutie OĽANO zatiaľ nepovedalo, či sa Mičovský vráti do parlamentu ako poslanec. O jeho ďalšom pôsobení, ako aj o jeho nástupcovi, bude hnutie podľa slov Petra Dojčana z mediálneho tímu informovať.
OĽANO tvrdí, že Mičovský vo funkcii končí pre to, že sa "nepodarilo chápadlá prerastenej mafiánskej chobotnice vlád Fica a Pellegriniho odseknúť včas". Mičovskému sa hnutie poďakovalo za doterajšiu prácu.
Ak by sa Mičovský vrátil do parlamentu, miesto v poslaneckých laviciach by mu mal uvoľniť jeho náhradník Vojtech Tóth.
"Ohlásenie demisie ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jána Mičovského je ukážkou diametrálneho rozdielu medzi súčasnou vládou a predošlými vládami Fica a Pellegriniho, ktorých ministri nikdy neboli schopní prevziať zodpovednosť ani za vlastné zlyhania, nie ešte za zlyhania a kauzy svojich nominantov," skonštatovalo hnutie.
Rok jeho pôsobenia v rezorte sa podľa slov hnutia niesol najmä v znamení boja s korupciou a inými "neférovými praktikami, ktoré roky sťažovali prácu poctivým poľnohospodárom, potravinárom i lesníkom".
Podozrenia z korupcie
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal v piatok 21. mája na Špecializovaný trestný súd v Pezinku návrh na väzobné stíhanie v prípade siedmich obvinených osôb.

Ide o osoby, ktoré Národná kriminálna agentúra zadržala v stredu 19. mája v súvislosti s korupciou na pozemkovom fonde v rámci akcií Latifundista a Feudál.
Medzi obvinenými bola aj generálna riaditeľka Slovenského pozemkového fondu Gabriela Bartošová, ktorá do funkcie nastúpila za súčasnej vlády a nominoval ju Mičovský.
Ministerstvo v pondelok prijalo jej abdikáciu. Skutočnosť, že sa orgány činné v trestnom konaní venujú aj nominantom súčasnej koalície podľa ministerstva potvrdzuje otvorenosť a úprimnosť protikorupčného snaženia tejto vlády.