„Predstavte si, že za vami príde dôchodca z dediny, ktorý si chce kúpiť niekoľko drevených hranolov. A vy mu musíte povedať, že mu ich predáte za tristo eur (za kubický meter, pozn. red.). Tá cena je extrémne vysoká, ale dnes je novou realitou,“ hovorí obchodný riaditeľ spoločnosti Strojbal neďaleko Žarnovice Pavel Škoda.
Ceny dreva sa podľa neho utrhli z reťaze. Jeho skúsenosť nie je výnimočná. Je opisom reality, v ktorej je drevo novým bitcoinom. Ľudia z drevospracujúceho priemyslu, s ktorými sa INDEX zhováral, tvrdia, že trh s drevom sa doslova „zbláznil“.

Problém sa týka najmä mäkkého dreva z ihličnanov, ako sú smrek, jedľa a borovica. Na trhu je ho nedostatok. A jeho ceny sa v závislosti od spracovania zvýšili medziročne o 20 až 60 percent.
Dôvodov je niekoľko – silný dopyt po dreve z USA a Číny, efekt klimatických zmien (z lesov v našich podnebných oblastiach sa vytrácajú smreky) i obchodná stratégia dvoch dominantných slovenských píl.
Menšie píly varujú pred likvidáciou ich podnikania, keďže sa k drevu nedokážu dostať, a fabriky, ktoré drevo používajú na výrobu finálnych produktov, zasa zákazníkom takmer každé dva týždne oznamujú vyššie ceny drevostavieb, chát, altánkov, prístreškov či tradičných paliet.
Drahšie altánky i palety
František Kovalčík je konateľom firmy SA-KO Wood vo Veľkom Šariši, špecializuje sa na výrobu paliet. „Cena dreva nám od začiatku roka narástla o 40 percent, preto sme ju museli premietnuť aj do vyšších koncových cien,“ priznáva.