BRATISLAVA. Objem stavebných prác dosiahol v apríli 400,3 mil. eur. V medziročnom porovnaní je to nárast o 8,4 percenta.
Údaje stavebnej produkcie za apríl sa však medziročne podľa Štatistického úradu SR porovnávajú s obdobím, keď nastalo výrazné ekonomické spomalenie spojené s prepadom jednotlivých parametrov v rámci radikálnych opatrení počas prvej vlny pandémie.
Zvýšili sa všetky druhy stavebných aktivít
Výkon stavebníctva tak zostal stále približne 5 percent pod úrovňou produkcie v rovnakom období pred pandémiou.
Zvýšili sa všetky druhy stavebných aktivít, ale žiadna z nich nedosiahla úroveň apríla spred dvoch rokov.
Celkový objem prác na domácom trhu dosiahol 362,1 mil. eur pri medziročnom náraste o 4,7 percenta, zvýšená medziročná aktivita bola viditeľná v oboch zložkách, a to v novej výstavbe vrátane modernizácií a rekonštrukcií o 3,2 percenta, ako aj v oblasti opravy a údržba o 5,6 percenta.
Obe zložky boli približne o desatinu menej produktívne ako pred dvoma rokmi v apríli.
Z hľadiska výrobného zamerania sa výraznejšie zvýšili práce na inžinierskych stavbách, a to o 6,7 percenta.
Tie okrem iného zahŕňajú aj výstavbu diaľnic a druhý mesiac rástli aj práce na výstavbe budov o 3,8 percenta. Podielovo významnejšia produkcia na inžinierskych stavbách stále výrazne, o viac ako 15 percent, zaostávala za objemami spred dvoch rokov.
Druhý mesiac po sebe rástli aj stavebné aktivity v zahraničí, v apríli výrazne o 62 percent a vďaka tomu presiahli aj úroveň apríla spred dvoch rokov. Na celkovej produkcii stavebníctva však práce za hranicami tvoria len desatinový podiel.
Reštart rozostavaných projektov
Stabilné zlepšenie nálad stavebníkov naznačuje podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka aj májový sentiment, keď dôvera stavebníkov ďalej rástla až na 14-mesačné maximum.
V medziročnom porovnaní bude čísla stavebníctva v nasledujúcich mesiacoch vylepšovať aj priaznivý bázicky efekt.
„Očakávame, podobne ako v apríli, že by sa postupne mala reštartovať najmä produkcia stavebníctva v segmente infraštruktúry, keď by sa mohla postupne otvárať výstavba na nových, resp. znovu obnovených úsekoch diaľnic,“ uviedol Koršňák.
Naopak, väčší zo segmentov stavebníctva, výstavba budov, má podľa neho s najväčšou pravdepodobnosťou svoj cyklický vrchol nateraz za sebou a medziročný rast produkcie tu bude pravdepodobne zdvíhať skôr len bázicky efekt.
Problémy na strane nízkej ponuky bytov síce môžu generovať novú výstavbu, väčšina developerov však najskôr bude naďalej vyčkávať na zmenu stavebného zákona a previs dopytu nad ponukou na trhu bude naďalej tlačiť skôr na ceny rezidenčných nehnuteľností.