SME
Streda, 5. október, 2022 | Meniny má Viera

Ekonóm Baláž: Vyššie dane z nehnuteľností sú neodvratné

S Vladimírom Balážom o budúcnosti Slovenska.

Ekonóm SAV Vladimír Baláž (Zdroj: Gabriel Kuchta)

Automobilový sektor sa za posledných tridsať rokov stal v strednej Európe dôležitým cieľom zahraničných investícií. Na Slovensku tvoria štyri automobilky s dodávateľmi približne 13 percent HDP a polovicu priemyselnej produkcie.

Súvisiaci článok O desať rokov môžeme byť bohatá krajina, ale životné šťastie bude klesať (rozhovor) Čítajte 

Závislosť Slovenska od automobiliek nemusí byť nutne zlá, ale v budúcnosti budeme potrebovať technicky a digitálne vzdelaných ľudí, ktorí dokážu obsluhovať moderné roboty a softvéry.

„To bude oveľa väčšia výzva ako to, či budeme schopní naďalej vyrábať autá,“ vraví ekonóm Vladimír BALÁŽ z Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV).

V sérii rozhovorov Moderná krajina – návod, ako zlepšiť Slovensko prinášame názory slovenských podnikateľov, ekonómov a osobností. Projekt pripravujeme v spolupráci so spoločnosťou FinStat.

Ťahúňom slovenskej ekonomiky je priemysel a najmä automobilky. Vnímate ich koncentráciu v našej ekonomike ako priveľké riziko?

Každá krajina žije z niečoho. Švajčiarsko žije z farmaceutických firiem a finančných služieb, Portugalsko z cestovného ruchu a sú krajiny, ktoré sa profilujú ako daňové raje a práčky. My žijeme z automobiliek.

Slovensko bolo ešte v 50. rokoch minulého storočia poľnohospodárska krajina, neskôr prišla industrializácia a vybudoval sa ťažký a strojársky priemysel. To k nám prilákalo automobilky, ktoré na trhu práce našli ľudí s technickým vzdelaním.

To, že máme automobilky, nie je otázka daňových stimulov a úľav, ale predovšetkým toho, že u nás našli dobré podhubie, lacnú pracovnú silu a blízkosť západným trhom. Ak by odišli, neviem, z čoho by naša krajina žila, pretože naň nadväzujú mnohé odvetvia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Automobilky priniesli do hospodárstva automatizáciu a robotizáciu. Vývoj nových elektrických áut bude vyžadovať nižšie nároky na pracovnú silu. Nie je to varovanie pre pracovný trh?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Index 10/2022

Príbeh oligarchu Michala Lazara a rozhovor so staviteľom krytov v novom INDEXE.


30. sep
Chovatelia sa sťažujú na nízke výkupné ceny mlieka.

Ministerstvo pôdohospodárstva spúšťa novú dotáciu.


17 h
Minister práce Milan Krajniak počas rokovania vlády.

Počas dvoch týždňov bude môcť materskú dávku čerpať súbežne matka aj otec.


SITA 14 h
Reťazec Nay dlhé roky kraľuje rebríčkom najväčších nepotravinových reťazcov u nás.

Na prvých miestach sú známe mená.


17 h
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu