BRATISLAVA. V slovenskom bankovom sektore pôsobí ani nie 30 peňažných finančných inštitúcií.
V tomto roku zatiaľ jeden subjekt svoju činnosť ukončil, iný sa zase rozhodol s činnosťou u nás začať.
Absencia úverových družstiev
Ako ďalej vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska, koncom marca svoju činnosť po desiatich rokoch ukončilo Československé úvěrní družstvo.
V bankovom sektore už tak u nás nie sú žiadne úverové družstvá. Skupina pobočiek zahraničných bánk sa rozrástla o jeden subjekt. V marci prišla nová pobočka zahraničnej banky, a to PKO BP S.A., pobočka zahraničnej banky.
Dlhodobo tvorí na Slovensku najväčšiu trojicu bánk Slovenská sporiteľňa, VÚB banka a Tatra banka.
Sú to banky, ktoré fungujú už od deväťdesiatych rokov. Bankové domy u nás v drvivej väčšine prípadov slovenskými ani nie sú. Ich majiteľmi sú zahraničné spoločnosti. Rozsiahlou privatizáciou prešiel slovenský bankový sektor koncom deväťdesiatych rokov a začiatkom milénia.
Najväčšie privatizácie
Medzi najväčšie transakcie patrila privatizácia Slovenskej sporiteľne, ktorá sa zavŕšila v apríli 2001, keď väčšinový podiel akcií prešiel z vlastníctva štátu na rakúsku Erste Bank.
Druhou veľkou privatizáciou bola privatizácia Všeobecnej úverovej banky, dnešnej VÚB banky, ktorá sa ukončila v novembri 2001 podpisom zmluvy o kúpe majoritného podielu talianskou bankou IntesaBci, v súčasnosti Intesa Sanpaolo. Štátu sa v tom období podarilo predať aj Investičnú rozvojovú banku, a to maďarskej banke OTP.
Neskôr sa sprivatizovali aj menšie banky ako napríklad Istrobanka, Poštová banka a Banka Slovakia.