SME
Štvrtok, 18. august, 2022 | Meniny má Elena, Helena

333 eur? Štát sa o rodiny s jedným rodičom nestará, peniaze nestačia (rozhovor)

Rozvod považujú ľudia za životné zlyhanie, hovorí Eva Marková.

Eva Marková (Zdroj: Marko Erd)

Eva Marková stojí za mimovládnou organizáciou Jeden rodič, ktorá pomáha jednorodičovským rodinám. Najčastejšie vznikli smrťou jedného z rodiča alebo rozvodom, až v 84 percentách prípadov sú jednorodičmi ženy.

Súvisiaci článok Väčšina pracuje a nespolieha sa na štát, jednorodičia sa cítia zabudnutí Čítajte 

Rodič-samoživiteľ nielenže svoje deti sám vychováva, sám sa s nimi učí alebo ich vodí na krúžky, ale sám tiež často rieši svoje dlhy, psychické problémy a obmedzené pracovné ponuky.

Jednorodičovské rodiny, ktorých je na Slovensku zhruba 150-tisíc, sú jednou z hlavných skupín ohrozených chudobou. S jedným rodičom vyrastá každé štrnáste dieťa v krajine.

Aj Eva Markovási prešla ťažkým rozvodom a dlho jej trvalo, kým sa vyrovnala s novou situáciou. Organizácia Jeden rodič je jej hlasom, ktorou upozorňuje na náročnú situáciu osamelých rodičov a ich detí.

"Väčšinou sa ľudia izolujú, pretože rozvod považujú za životné zlyhanie. Keď odstrihnú spoločenské kontakty, klesajú aj ekonomické príjmy," hovorí Eva MARKOVÁ v rozhovore pre INDEX.

Rodinám v hmotnej núdzi nedávno vláda schválila jednorazový príspevok 333 eur na dieťa. Považujete to za dobré riešenie?

Nie je to systémová pomoc, pretože jednorodičovským domácnostiam chýbajú skôr služby. Mnohým sa situácia zhoršila, pretože nemali stovky eur na to, aby si zaplatili psychológa alebo sa poradili o právnych otázkach po rozvode či o zlepšení komunikácie s bývalým partnerom.

Súvisiaci článok Kto má nárok na stovky eur na deti a kto by sa mohol dočkať? (odpovede) Čítajte 

Na úradoch zasa chýbajú komplexné informácie o možných dávkach a riešeniach. Napríklad keď vám dieťa nezoberú do škôlky alebo dlho čakáte na vyšetrenie, nemáte peniaze na úhradu liekov alebo vyšetrenia samotné.

Pri hľadaní práce sú rodičia-samoživitelia automaticky vyradení, ak povedia, že sú na výchovu a starostlivosť sami. To je oveľa podstatnejšia vec, ako rodinám jednorazovo finančne pomôcť.

Samozrejme, každá dávka je dobrá, v týchto rodinách naozaj chýbajú peniaze, ale peniaze všetko nevyriešia. Finančným príspevkom sa načas zalepia problémy, ale situácia v rodine sa nezmení. Rodič nezískal nové pracovné skúsenosti, dieťa neprešlo terapiou.

Nie vždy vzdelanie pomôže

Kto je z početnej skupiny jednorodičov najviac ohrozený chudobou?

Najviac nám píšu ľudia, ktorí nemajú stabilizovaný príjem alebo sú s príjmom na hranici chudoby, čo je 406 eur mesačne pre jednočlennú domácnosť.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná snímka.

Ponuka je v niektorých regiónoch nulová, ceny rekordne rastú.


16. aug

Nedostatok a veľký dopyt zvyšujú ceny suroviny a ohrozuje aj teplárne.


16. aug
Majiteľka spoločnosti Kompava Želmíra Komorechová.

Kompave pomohla pandémia, ľudia sa začali viac starať o svoje zdravie.


15. aug
Takto má vyzerať nový obchodný dom na rohu Moldavskej a Alejovej.

Nemôže stavať, potrebuje pozemky mesta.


13 h
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu