Na Slovensku chýbajú desiatky tisíc bytov pre mladé rodiny a o nič lepšie na tom nie je ani bývanie pre nízkopríjmové skupiny obyvateľov.
Riešenie môže spočívať aj v spolupráci sektora verejného a súkromného. Slovenská sporiteľňa takto v rámci spoločensky zodpovedného investovania vytvorila v spolupráci so štátnou spoločnosťou Slovak Investment Holding (SIH) projekt Dostupný Domov.
Ten už ponúkol prvých 44 bytov konkrétnym sociálne znevýhodneným a zraniteľným skupinám obyvateľov. Je to len začiatok. Vďaka investorom ich môže pribudnúť. Ako funguje?
Kým štátny SIH do spoločnosti investuje prostriedky Operačného programu Ľudské zdroje spolufinancovaného z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja, na strane súkromného partnera dokážu sociálne znevýhodneným pomôcť investori.
Prostredníctvom nákupu dlhopisov od Slovenskej sporiteľne môžu aj bežní klienti podporiť rozvoj nájomného bývania pre nízkopríjmové skupiny obyvateľov.
Cieľom projektu nie je ponúknuť investorom prioritne výnos, ale predovšetkým možnosť zodpovedne investovať peniaze v prospech pomoci druhým. Aj takto vyzerá spoločensky zodpovedné investovanie (ESG) v praxi.

Investície sa stávajú receptom na krízy
Okrem výstavby sociálnych bytov sa ESG zameriava aj na rozvoj solárnych panelov či podporu zdravia a vzdelávania. Vďaka nemu máte záruku, že investujete do podnikov a oblastí, v ktorých nedochádza k potláčaniu ľudských práv a neničí sa ani príroda.
Na Slovensku záujem o ESG investície rastie. Dôvodom sú podľa riaditeľa Erste Private Banking Michala Orlovského vyššia spoločenská zodpovednosť, záujem o ochrana prírodu či boj proti klimatickým zmenám. Takéto investície sú podporované aj zo strany európskych štruktúr a mnohých nadnárodných fondov, vďaka čomu sa oblasť rýchlo technologicky rozvíja a prílev kapitálu stimuluje úspechy v jednotlivých odvetviach.
Trvalo udržateľné investície však nesmerujú len do spoločností, ktoré riešia najväčšie svetové problémy, ale pomáhajú aj na úrovni regiónu. Ide napríklad o pomoc konkrétnym rodinám alebo jednotlivcom.

Stále viac investičných príležitostí
„Vnímame, že dopyt po ESG investíciách je čoraz silnejší. Klienti chcú mať istotu, že ich prostriedky nie sú použité na výrobu zbraní alebo podporu detskej práce. Vychádzajú zo svojich etických hodnôt a je to ich prirodzená požiadavka,“ hovorí Orlovský.
Vďaka spoločensky zodpovednému investovaniu tak môžete prispieť k trvalo udržateľnej spoločnosti a pomôcť sebe aj svetu.
„Dobrým príkladom je oblasť microfinance. Investori z rozvinutých krajín majú možnosť podporiť malých podnikateľov v rozvojových krajinách tým, že im umožnia prístup k finančným službám,“ vysvetľuje Orlovský.
Investičných príležitostí neustále pribúda, ich korene však siahajú takmer 300 rokov dozadu. Na stretnutí vo Filadelfii v roku 1758 náboženská spoločnosť Kvakeri zakázala svojim členom účasť na obchode s otrokmi. Opustili teda investície, ktoré neboli v súlade s ľudskými právami a začali sa orientovať na tie, ktoré menili spoločenské pomery k lepšiemu.
Počas politickej klímy 60. rokov minulého storočia tieto snahy pokračovali. Sociálne zainteresovaní investori sa začali usilovať o riešenie otázky rovnosti žien, pracovných otázok aj občianskych práv. Investovali do spoločností, ktoré nepodporovali vojnu vo Vietname, ale mierové riešenia a podobne.
Okrem toho sa od konca 90. rokov vníma spoločensky zodpovedné investovanie ako prostriedok na podporu environmentálne udržateľného rozvoja a spoločensky zodpovedného podnikania. Napríklad aj podporou sociálnych bytov.

Minimálna výška investície
Jedným z pionierov spoločensky zodpovedného investovania na Slovensku bola prvá emisia zelených dlhopisov Slovenskej sporiteľne.
„Vydanie zeleného dlhopisu považujeme za významný míľnik a v budúcnosti predpokladáme ďalšie aktivity v oblasti udržateľného financovania,“ prezrádza Richard Košecký, riaditeľ odboru bilancie Slovenskej sporiteľne.
Takou je aj ponuka sociálnych dlhopisov, určená primárne klientom Erste Private Banking a inštitucionálnym investorom. Kúpiť si ich však bude môcť aj retailový klient cez mobilnú aplikáciu George. Minimálna výška investície je 1 000 eur a splatnosť desať rokov.
„Dostupným bývaním tiež pomáhame ľuďom udržať si prácu a životný štandard a začleniť sa do bežného života. Naše nájomné byty sú súčasťou fungujúcich bytových domov, čiže zraniteľné cieľové skupiny sa optimálne začlenia medzi obyvateľstvo a nevznikajú takzvané getá,“ vysvetľuje Rastislav Blažej, ktorý projekt zastrešuje za Slovenskú sporiteľňu.
Ak niekto rozmýšľa ako pomôcť, no doteraz nemal istotu, že jeho peniaze budú použité na správny účel, teraz ju získa.
Tento článok vám prináša Slovenská sporiteľňa.
Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.