Do parlamentu mieri novela zákona o verejnom obstarávaní. Poslanci ju majú prerokúvať na najbližšej schôdzi, ktorá sa začína v piatok (23. júla).
Na novelu s napätím čakajú aj inovatívne firmy s výskumno-vývojovými projektmi, ktorým Európska komisia udelila známku kvality, takzvanú Seal of Excellence, a ktoré majú byť financované zo zdrojov EÚ.
Podľa novely by zariadenia a služby pre svoje projekty nemuseli nakupovať podľa zákonom stanovených podmienok verejného obstarávania. Umožňujú to aj pravidlá Európskej únie.

Napätie inovátorov súvisí s tým, že novela (ak ju parlament schváli) by mala byť účinná od 1. marca budúceho roka. To je podľa nich neskoro.
Naliehajú, že ustanovenia novely, ktoré sa ich týkajú, by mali byť účinné už od septembra. Inak svoje projekty nestihnú dokončiť v termíne, ktorý im stanovila EÚ a slovenská vláda (tým je koniec roka 2023).
A tak (opäť ) píšu premiérovi Eduardovi Hegerovi.
Obstarávať dva roky? Realita
Inovatívne firmy už v predchádzajúcej výzve premiérovi vysvetľovali absurdity, spojené s procesmi slovenského verejného obstarávania. Poukazovali najmä na to, že sú administratívne zložité, príliš zdĺhavé, jednostranne zamerané na najnižšiu cenu – a aj tak často nevedú k želanému efektu, teda efektívnemu míňaniu peňazí zo štátneho rozpočtu a eurofondov.
Najnovšie sa k nim pridali aj výskumníci zo Slovenskej akadémie vied (SAV).