SME
Streda, 28. september, 2022 | Meniny má Václav

Príbeh slovenských paradajok. Ako bojovali s nepriazňou osudu

Pestovatelia sa púšťajú do nových projektov.

Súvisiace: Paradajkári I Analýza
Pestovanie paradajok na farme Oremus. (Zdroj: Oremus)

Nie je to žiaden fóliovník na paradajky, aký si predstavia domáci záhradkári. Pozornosť púta svojou veľkosťou už z diaľky. Moderné skleníkové hospodárstvo má rozlohu aj niekoľko hektárov, ktoré sú vnútri nabité premyslenou technológiou.

Súvisiaci článok Kde je slovenská zelenina? Bez rodinných fariem sa na pulty nedostane Čítajte 

Prvé, čo návštevníka skleníka zaujme hneď pri vstupe, je teplo. A hneď po ňom nevídane vysoké rastliny, ktoré stoja usporiadané v šíkoch ako vojaci. Dosahujú dĺžku 14 metrov a tiahnu sa asi od výšky pása až po strop.

Ako to, že nie sú v zemi? Nepotrebujú to, pretože ich pestujú hydroponickým spôsobom. Teda bez pôdy. Zasadené sú v kokosovom substráte, do ktorého im kvapôčková závlaha privezie presne tie živiny a vitamíny, ktoré v daný čas potrebujú.

V spodnej časti rastliny tesne nad substrátom visí strapec červených dozretých rajčín. Pracovník, ktorý sa v uličkách medzi paradajkami pohybuje vozíkom na koľajniciach, sa nemusí zohnúť. Strapec odtrhne a rastlinu stiahne o čosi nižšie, aby dozrievali ďalšie strapce, ktoré rastú vyššie.

Plodiny v skleníku nie sú vystavované poveternostným podmienkam a nepoužívajú na ne žiadnu chémiu. V prípade potreby je tu biologická ochrana, teda čmeliaky a iný hmyz. Priestor vyhrieva teplo z geotermálneho prameňa.

„Ochutnajte, také nedokážem dopestovať ani doma na záhrade,“ núka sladký plod v skleníku v Zlatnej na Ostrove Zsolt Bindics, predseda GreenCoop družstva, ktoré stojí za značkou Veselá paradajka.

Rajčiny sú dobrým príkladom toho, ako sa dá bojovať s nízkou produkciou zeleniny na Slovensku. Tá nebola dostatočná ani za bývalého režimu na socialistických družstvách. Dopyt pomáhali pokrývať domáce záhrady, ktoré zabezpečovali až 40 percent celkovej produkcia zeleniny.

Prechod na trhové hospodárstvo sa však veľmi nepodaril. Družstvá a rodinní pestovatelia nemali proti efektívnym farmám zo západu veľkú šancu. Produkcia na Slovensku sa prepadla a na dvere už klopali zahraničné reťazce, ktoré odštartovali veľký dovoz zeleniny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Od nákupu k úrode

K pestovaniu zeleniny priviedol zakladateľov GreenCoop družstva dovoz. Ako dvadsaťroční mladíci si založili firmu, ktoré zabezpečovala zahraničným reťazcom produkciu zo zahraničia. Bolo to v čase, keď Slovensko nebolo členom Európskej únie, a tak bolo potrebné tovar preclievať a zabezpečiť potrebnú administratívu.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Spoločnosti očakávajú mierne zdržania.


TASR 5 h

Podnik Lesy SR dokáže pokryť žiadosti občanov o kúpu palivového dreva formou samovýroby.


TASR 8 h
Zľava podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič, predseda vlády SR Eduard Heger a minster vnútra SR Roman Mikulec (všetci OĽaNO) počas 106. rokovania vlády.

Opatrenia sú rýchlo uskutočniteľné, väčšina z nich nie je finančne náročná, tvrdil návrh.


TASR 8 h
Ilustračné foto.

Pesimistická prognóza NBS počíta s tým, že nenabehnú vládne opatrenia.


10 h
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu