SME

Príbeh slovenských paradajok. Ako bojovali s nepriazňou osudu

Pestovatelia sa púšťajú do nových projektov.

Súvisiace: Paradajkári I Analýza
Pestovanie paradajok na farme Oremus. (Zdroj: Oremus)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nie je to žiaden fóliovník na paradajky, aký si predstavia domáci záhradkári. Pozornosť púta svojou veľkosťou už z diaľky. Moderné skleníkové hospodárstvo má rozlohu aj niekoľko hektárov, ktoré sú vnútri nabité premyslenou technológiou.

Súvisiaci článok Kde je slovenská zelenina? Bez rodinných fariem sa na pulty nedostane Čítajte 

Prvé, čo návštevníka skleníka zaujme hneď pri vstupe, je teplo. A hneď po ňom nevídane vysoké rastliny, ktoré stoja usporiadané v šíkoch ako vojaci. Dosahujú dĺžku 14 metrov a tiahnu sa asi od výšky pása až po strop.

Ako to, že nie sú v zemi? Nepotrebujú to, pretože ich pestujú hydroponickým spôsobom. Teda bez pôdy. Zasadené sú v kokosovom substráte, do ktorého im kvapôčková závlaha privezie presne tie živiny a vitamíny, ktoré v daný čas potrebujú.

V spodnej časti rastliny tesne nad substrátom visí strapec červených dozretých rajčín. Pracovník, ktorý sa v uličkách medzi paradajkami pohybuje vozíkom na koľajniciach, sa nemusí zohnúť. Strapec odtrhne a rastlinu stiahne o čosi nižšie, aby dozrievali ďalšie strapce, ktoré rastú vyššie.

Plodiny v skleníku nie sú vystavované poveternostným podmienkam a nepoužívajú na ne žiadnu chémiu. V prípade potreby je tu biologická ochrana, teda čmeliaky a iný hmyz. Priestor vyhrieva teplo z geotermálneho prameňa.

„Ochutnajte, také nedokážem dopestovať ani doma na záhrade,“ núka sladký plod v skleníku v Zlatnej na Ostrove Zsolt Bindics, predseda GreenCoop družstva, ktoré stojí za značkou Veselá paradajka.

Rajčiny sú dobrým príkladom toho, ako sa dá bojovať s nízkou produkciou zeleniny na Slovensku. Tá nebola dostatočná ani za bývalého režimu na socialistických družstvách. Dopyt pomáhali pokrývať domáce záhrady, ktoré zabezpečovali až 40 percent celkovej produkcia zeleniny.

Prechod na trhové hospodárstvo sa však veľmi nepodaril. Družstvá a rodinní pestovatelia nemali proti efektívnym farmám zo západu veľkú šancu. Produkcia na Slovensku sa prepadla a na dvere už klopali zahraničné reťazce, ktoré odštartovali veľký dovoz zeleniny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Od nákupu k úrode

K pestovaniu zeleniny priviedol zakladateľov GreenCoop družstva dovoz. Ako dvadsaťroční mladíci si založili firmu, ktoré zabezpečovala zahraničným reťazcom produkciu zo zahraničia. Bolo to v čase, keď Slovensko nebolo členom Európskej únie, a tak bolo potrebné tovar preclievať a zabezpečiť potrebnú administratívu.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C85GX na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Účinnosť nadobudne nový zákon o územnom plánovaní.


TASR
Ilustračné foto.

Fusion vyvíja rádiokonjugáty novej generácie na liečbu rakoviny.


TASR
Všeobecná zdravotná poisťovňa.

Zmluvy platné do konca februára predĺžili o ďalšie tri mesiace.


SITA
Sociálna poisťovňa

Kalkulačka je prehľadná a jej použitie je jednoduché.


TASR
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu