Vysoký účet za teplú vodu mohol tento rok zaskočiť viaceré domácnosti, ktoré boli pre pandémiu zatvorené doma. Ušetriť náklady na ohrev vody môžu, najmä pri viacčlenných rodinách bývajúcich v rodinnom dome, slnečné kolektory či fotovoltické panely.

Okrem vlastnej peňaženky šetria aj energiu a životné prostredie. Kto počká do budúceho roka, môže zariadenie kúpiť výhodnejšie vďaka dotácii.
Ako si vybrať vhodné zariadenie, čo všetko vlastne treba kúpiť, koľko to stojí a kde sa dá získať dotácia?
Na najčastejšie otázky o solárnych systémoch odpovedá Michal Ilovič, odborný konzultant Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) v poradenskom centre Žiť energiou v Banskej Bystrici.
Odpovedáme na tieto otázky:
- Ako si najlepšie vybrať vhodné zariadenie?
- Kedy sú vhodné slnečné kolektory?
- Kedy sú vhodné fotovoltické panely?
- Musí byť strecha na dome šikmá?
- Čo ešte musím zakúpiť okrem solárneho kolektora?
- Koľko elektriny dokážu fotovoltické panely vyrobiť za deň?
- Kedy bude možné žiadať o dotáciu na zariadenie?
- Koľko môžem ušetriť pri využívaní solárnych kolektorov?
1. Ako si najlepšie vybrať vhodné zariadenie?
Slnečné žiarenie sa využíva na výrobu tepla a elektriny. Slnečný kolektor slúži na premenu slnečného žiarenia na teplo - pomocou slnečného kolektora tak môžeme zabezpečiť ohrev pitnej vody a prípadne aj čiastočnú podporu vykurovania v prechodných obdobiach na jar a jeseň.
Na výrobu elektriny sa využívajú fotovoltické panely, prostredníctvom ktorých je možné zabezpečiť prevádzku elektrospotrebičov aj ohrev teplej vody.
Pre využívanie slnečných systémov vo všeobecnosti platí, že nimi dodaná energia je závislá od počasia. Nedokážu pokryť požiadavky počas celého roka, najväčšie energetické zisky majú počas letných mesiacov. Oba druhy technológie využívajúcej slnečné žiarenie tak slúžia ako doplnkové zdroje energie. V zimných obdobiach treba zabezpečiť iné zdroje na ohrev teplej vody.