WASHINGTON. Podľa šéfa amerického Federálneho rezervného systému (Fed) Jeromea Powella delta variant koronavírusu predstavuje pre ekonomiku len malú hrozbu. Aspoň zatiaľ. Šéf centrálnej banky USA sa takto vyjadril po stredajšom skončení jej zasadania, hoci šírenie delta variantu zvyšuje počet infekcií v USA a vyvoláva obavy o zotavovanie ekonomiky.
„Pri sérii vĺn ochorenia Covid-19 v uplynulom roku pozorujeme, že existuje tendencia menších ekonomických implikácií z každej vlny. Uvidíme, či to tak bude aj s delta variantom, ale určite to nie je neracionálne očakávanie," povedal Powell na tlačovej konferencii po zasadaní Fed-u.
Prvý raz odvtedy, ako sa začala pandémia zmierňovať, Fed naznačil, že americká ekonomika sa približuje k „podstatnému ďalšiemu pokroku", ktorý si centrálna banka USA želá dosiahnuť predtým, ako začne redukovať nákupy dlhopisov. Zníženie týchto nákupov sa však pravdepodobne nezačne skôr ako v závere tohto roka alebo na začiatku budúceho.
Až po ukončení nákupov dlhopisov sa očakáva, že Fed začne uvažovať o zvýšení svojej základnej úrokovej sadzby z nulovej úrovne.
Powell na tlačovej konferencii poznamenal, že vlna infekcií počas minulého leta poškodila ekonomiku menej, ako mnohí analytici prognózovali.
„Istým spôsobom sme sa naučili s tým žiť," povedal šéf americkej centrálnej banky. „Vyzerá to tak, že sme sa naučili zvládať to," dodal Powell.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?