BRATISLAVA. Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) nesúhlasí s návrhom na zrušenie odvodových stropov tak, ako ho prezentoval minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.
Tento krok je podľa nej v rozpore s programovým vyhlásením vlády, neprispeje k stabilizácii ekonomiky v súčasnom pandemickom období a v konečnom dôsledku spôsobí odlev vysoko kvalifikovanej pracovnej sily do zahraničia.
Na rušenie stropov nevidia dôvod
Vláda vo svojom programovom vyhlásení podľa komory deklarovala ako jeden z cieľov zníženie vysokého odvodového zaťaženia, takže návrh na zrušenie odvodových stropov je v rozpore s tým, k čomu sa vláda pred viac ako rokom zaviazala.

"V súčasnosti absolútne nie je dôvod rušiť stropy na platenie sociálnych odvodov, keďže situácia v podnikoch v dôsledku korony stále nie je stabilizovaná," upozorňuje SOPK.
SOPK verí, že vláda tento zámer ešte prehodnotí, že bude brať do úvahy všetky argumenty a uvedomí si, že budovať modernú slovenskú ekonomiku sa bez vysoko kvalifikovanej a dobre zaplatenej pracovnej sily nedá. Rozdiel medzi ekonomickou úrovňou Slovenska a ostatnými vyspelými krajinami hlavne západnej Európy sa tak bude ďalej prehlbovať.
Proti sú aj ďalšie organizácie
Proti návrhu rezortu práce a sociálnych vecí na zrušenie stropov na platenie sociálnych odvodov už vystúpili viaceré zamestnávateľské organizácie.
Podľa generálneho sekretára Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andreja Lasza sa tento krok dotkne vysoko kvalifikovaných odborníkov, ktorí sú za svoje vedomosti a zručnosti právom adekvátne ohodnotení.
Proti návrhu rezortu práce ostro vystúpil aj Klub 500. Ministerstvo práce žiada, aby návrh na zrušenie stropov na platenie sociálnych odvodov stiahlo.
Zámer ministerstva práce kritizuje aj Republiková únia zamestnávateľov. Zrušenie stropov na platenie sociálnych odvodov bude podľa tajomníka únie Martina Hoštáka trestom za úspech pre tých, ktorí na sebe celý život tvrdo pracovali a vzdelávali sa.
Aký je návrh
Maximálny vymeriavací základ na platenie poistného na sociálne poistenie sa má zrušiť. Podľa štátneho tajomníka ministerstva práce a sociálnych vecí Borisa Ažaltoviča sa to negatívne dotkne menej ako 50-tisíc ľudí zarábajúcich viac ako 7-násobok priemernej mzdy na Slovensku.
Tento krok chce rezort práce kompenzovať tým, že sa zvýši maximálny vymeriavací základ na výpočet nemocenských dávok a dávok v nezamestnanosti zo súčasného 2-násobku na 2,5-násobok priemernej mzdy na Slovensku.
Zrušenie stropov na platenie sociálnych odvodov je súčasťou návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý rezort práce predkladá do pripomienkového konania.