Nielen energetika a priemysel. Po novom si svoj emisný účet budú platiť aj budovy. Konkrétne tie, ktoré na kúrenie či ohrev vody využívajú neekologické fosílne palivá.

Taký je aspoň scenár najnovšieho zeleného balíčka Európskej komisie s názvom Fit for 55, ktorý má členské štáty naviesť k zníženiu emisií o 55 percent do roku 2030 a k dosiahnutiu uhlíkovej neutrality na prelome storočia.
Brusel v balíku spomína aj nový systém emisných povoleniek, do ktorého by spadali len budovy a doprava. Mal by byť oddelený od už fungujúceho EU ETS, ktorý zahŕňa zariadenia energetiky a priemyslu, zodpovedné za 40 percent emisií skleníkových plynov v Únii.
Balík opatrení je zatiaľ predmetom rokovaní medzi Európskou komisiou, Európskym parlamentom a Radou EÚ. Dohoda na jeho finálnom znení by mala byť na stole v najbližších mesiacoch.
Čo o balíku a jeho vplyve na domácnosti zatiaľ vieme? Kto bude za vypustené emisie z budov platiť a ako sa chystané zmeny dotknú verejnosti? INDEX prináša odpovede na najdôležitejšie otázky.
Odpovedáme na tieto otázky:
- Prečo chce Európska únia do systému emisných povoleniek zakomponovať aj budovy?
- Odkedy by mal systém fungovať?
- Bude sa novinka týkať aj rodinných domov a bytov?
- Akých foriem vykurovania a chladenia v budovách sa systém dotkne?
- Kúrim uhlím, respektíve zemným plynom. Budem do systému priamo prispievať?
- Bude vôbec kúrenie fosílnymi palivami dovolené?
- Chcel/a by som prejsť na iný zdroj tepla, no nemám na to dostatok financií. Pomôže mi štát alebo Európska únia?
- Bude môcť o finančnú pomoc požiadať každý?