BRATISLAVA. Slováci sú opatrní optimisti, viac ako polovica sa teší na budúcnosť.
Vyplýva to z prieskumu Slovenskej sporiteľne, ktorý uskutočnila v období od 16. júla do 10. augusta na vzorke 1 727 dospelých respondentov.
Ako však v stredu na tlačovej konferencii doplnil analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák, v prieskume mali zhruba aj tretinu ľudí, ktorí sa skôr obávajú budúcnosti a 6 percent sa jej veľmi bojí.
Obavy o životné prostredie
Na budúcnosť sa Slováci tešia skôr kvôli rodine, bývaniu, ale aj digitalizácii. V rámci digitalizácie najviac ľudí oceňuje to, že budú zrýchlené komunikácie a jednoduchší prístup k informáciám.
V rámci obáv najviac vyšla do popredia v prieskume politická situácia u nás, vyjadrilo sa tak 66 percent respondentov.
Až 56 percent ľudí sa obáva toho, akým smerom sa uberie stav životného prostredia. Zhruba 13 percent ľudí sa zároveň obáva digitalizácie.
Plat aspoň 1 300 eur a úspory 20 000

Ľudia sa v tomto smere boja straty sociálnych kontaktov alebo straty súkromia. Vplyv pandémie je cítiť a takmer 40 % respondentov sa budúcnosti obáva viac ako predtým.
Približne 55 percent ľudí vníma očkovanie ako niečo, prečo sa môžu na svoju budúcnosť tešiť.
Pesimisti k tešeniu sa potrebujú plat aspoň 1 300 eur a úspory 20 000 eur. Realitou je, že priemerná nominálna mzda v prvom štvrťroku bola na úrovni 1 124 eur.
Mzdy by však podľa Horňáka mali rásť. No tretia vlna pandémie môže ešte podľa neho „zamiešať karty“. Avšak mala by byť podľa analytika slabšia, ako predošlé dve.